Украинското обвинителство призна дека на Мајдан немало руски снајперисти

Сподели со своите пријатели

Верзијата за учество на претставници на руските безбедносни сили во настаните на Мајдан во 2014 година не е точна, изјави шефот на одделот „Мајдан“ на Канцеларијата на главниот обвинител на Украина Алексеј Донској.

Loading...

„Ако некој сака да слушне дека на Мајдан имало руски снајперисти и руски полицајци, тогаш такво нешто нема. Ова е убава верзија која не се заснова на вистински факти. Украински полицајци убиле, извршиле злосторства“, го цитира Донски украинскиот портал „Страна“.

Тој истакна дека во ноември 2021 година Истражното биро на Украина ја завршило истрагата за пукањето на Мајдан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Москва порача: Ако Западот го конфискува рускиот имот, ние нема да ги поштедиме

На листата на виновници се и безбедносните сили од времето на поранешниот претседател Виктор Јанукович.

Во исто време, во неа немаше никој од групата предводена од Зиновиј Парасјук, која, според признанијата на самите учесници, отворила оган кон полицијата утрото на 20 февруари 2014 година од зградата на конзерваториумот, што предизвикало натамошни настани, нагласува „Страна“ пренесува Спутник.