Uber плаќа 178 милиони долари за да се спогоди со таксисти во Австралија

Сподели со своите пријатели

Uber се согласи да плати 178 милиони долари за да го реши спорот со таксистите и изнајмените возачи во Австралија кои велат дека изгубиле заработувачка поради апликацијата за превоз, соопшти адвокатска фирма.

Loading...

Адвокатската фирма Maurice Blackburn Lawyers, која поднесе колективна тужба во име на повеќе од 8.000 сопственици на такси и изнајмени возачи во 2019 година, рече дека исходот е една од најуспешните правни дејствија што некогаш биле преземени против Uber.

„Uber напорно се бореше цел пат, секој ден, во текот на петте години што се случува, обидувајќи се на секој чекор да им ускрати на членовите на нашата класа каква било форма на компензација за нивните загуби“, рече директорот на адвокатската фирма Мајкл Донели во изјавата во понеделникот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ХОРОР ВО СИДНЕЈ: Свештеник нападнат со нож среде проповед (ВИДЕО)

„Но, на скалите на судницата и по години одбивање да ја направи вистинската работа за оние што ги повредија, Uber трепна и илјадници обични Австралијци се собраа да зјапаат во глобалниот гигант“.

„Ова ќе биде едно од првите пет спогодби во австралиската правна историја – не остава сомнеж дека Uber одговара за своите постапки“, додаде г-дин Донели.

Uber: Денес е поинаку од пред десет години

Uber рече дека направил „значителен“ придонес во различни шеми за компензација на такси на државно ниво од 2018 година и дека спогодбата „цврсто ги става овие прашања во минатото“.

„Кога Uber започна пред повеќе од десет години, регулативите за споделување возење не постоеја никаде во светот, а камоли во Австралија. Денес е поинаку и Uber сега е регулиран во секоја држава и територија низ Австралија, а владите не препознаваат како важен дел од националниот транспортен микс“, се вели во соопштението на компанијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Политико: ВИ споделува лажни информации за европските избори

„Подемот на услугите за споделување возење ја зајакна севкупната транспортна индустрија во Австралија од точка до точка, носејќи со себе поголем избор и подобрени искуства за потрошувачите, како и нови можности за вработување за стотици илјади австралиски работници.

Loading...

Uber ќе продолжи да се фокусира на помагање на милиони Австралијци кои ја користат услугата „да стигнат од точка А до точка Б на безбеден, достапен и сигурен начин“, додаде компанијата во соопштението.