Уапсен Стив Банон, еден од најважните луѓе на Трамп

Сподели со своите пријатели

Долгогодишниот советник на поранешниот претседател Доналд Трамп, Стив Банон, се предаде денеска за да се соочи со нови обвинувања дека ги измамил донаторите кои дале пари за изградба на ѕид на границата меѓу САД и Мексико.

Loading...

Банон (68) беше пронајден од страна на федералните служби во луксузна јахта во близина на брегот на Конектикат и уапсен под обвинение за проневера на повеќе од милион долари во донации, пренесува АП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гана значително ја зголеми откупната цена на какаото

Обвинителите тврдеа дека илјадници инвеститори биле измамени да мислат дека сите нивни донации ќе одат за проектот на граничниот ѕид, но Банон наместо тоа ги искористил парите за да плати службеник во кампањата и да плати лични трошоци.

Банон претходно потврди дека наскоро ќе биде обвинет.

„Демократскиот окружен обвинител Алвин Брег одлучи да поднесе лажни обвиненија против мене бидејќи јас и мојата радио емисија сме популарни меѓу републиканските поддржувачи на Трамп“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Масакар во градинка на Тајланд: Најмалку 31 загинат

Тој додаде дека федералните обвинители „го направиле истото во август 2020 година за да се обидат да го оддалечат пред изборите“, мислејќи на неговото апсење неколку месеци пред загубата на Трамп од Бајден.