Трамп повторно во центар на скандал: Позирал со озлогласен мафијаш

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој веќе неколку месеци е во центарот на скандал откако на неговиот имот беа пронајдени документи со доверливи информации, повторно успеа да ја шокира јавноста.

Loading...

Имено, во медиумите протече фотографија на која поранешниот претседател Трамп и озлогласениот мафијаш од Филаделфија Џој Мерлино позираат во голф клуб во јужна Флорида.

„Претседателот Трамп често се фотографира со разни луѓе. Тоа не значи дека ги знае сите“, објави неговиот портпарол.

Филаделфија Инквајер, кој прв ја објави фотографијата, рече дека ја добил од доверлив извор кој сакал да остане анонимен.

Медиумите пренесуваат дека Џој Мерлино е познат по бројните насилни акции кои ги спроведувал за да дојде до шефот на организацијата која е активна во Филаделфија и Атлантик Сити.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Платени убијци осомничени за убиството на претседателот на Хаити се екстрадирани во САД

Во 2001 година, тој беше осуден за рекет, па дури и помина 10 години во затвор. Одлежал и за коцкање, а бил уапсен во 2018 година, пишува Гардијан.

Медиумите пренесуваат дека Трамп и Мерлино имаат заедничка љубов кон голфот, како и аверзија кон свиркачите кои соработуваат со федералните власти.

 

Loading...

 

Трамп јасно ја покажа оваа аверзија во 2018 година, кога неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен почна да соработува со инспекторите и да открива информации за врските на Трамп со Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД следната недела испраќаат оружје од 2 милијарди долари во Украина

„Тоа се нарекува пресврт и речиси е нелегално. Не е фер, но тоа е и причината поради која го направи тоа. Тој направи многу добар договор“, рече тогаш Трамп.

Ваквиот став на Трамп го поддржа Мерлино кога беше уапсен истата година.

– Претседателот Трамп беше во право.

Медиумите тврдат дека и двајцата на фотографијата имаат ист метод на справување со противниците, како и поради заедничките врски со криминални организации од Њујорк и мафијаш познат по прекарот „Дебелиот Тони“.

Во интервју за CBS во 2013 година, новинар го праша за неговите врски со овој озлогласен мафијаш од Њујорк.

Loading...

„Кога растеш и развиваш бизнис во Њујорк, тој дефинитивно е личноста со која налетуваш. Единственото нешто што не сакате да го направите е да им должите пари“, рече тогаш Трамп.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американскиот енергетски гигант забележа рекордна заработка

Три години подоцна Трамп стана претседател на САД.

Иако ги загуби изборите во 2020 година, Трамп е единствениот републикански кандидат кој јавно објави дека сака повторно да влезе во трката.