Трамп планира да ја продаде Меѓународната вселенска станица

Сподели со своите пријатели

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп планира да ја приватизира Меѓународната вселенска станица и да ја претвори во некој вид приватно претпријатие, пишува Вашингтон пост кој имал увид во проектната документација.

Тројца нови космонаути одлетаа на Меѓународната вселенска станица (фото)

Loading...

Вашингтон има намера да го прекине финансирањето на Меѓународната вселенска станица преку НАСА по 2024. година. Меѓутоа, тој нема намера да крене раце од орбиталната станица и работи на тоа, истата да премине од државен во приватен сектор.

На Меѓународната вселенска станица откриена бактерија која не е од Земјата?

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ПУКАЊЕ ВО САД: Напаѓачи на скутери отворија оган. Еден загинат, тројца ранети (ВИДЕО)

– Одлуката да се прекине директната финансиска поддршка на Меѓународната вселенска станица во 2025. година не значи денам станицата до тогаш ќе биде вратена од орбитата, многу е веројатно иднустриските гранки да можат да продолжат да раководат со одредени елементи или функции на МВС во рамките на идната комерцијална платформа. НАСА ќе продолжи со ширење на меѓународните и комерцијални партнерства во наредните седум години за да се обезбеди непрекинат пристап на луѓето и нивното присуство на ниската Земијина орбита, се наведува во документот.

Дали е ова доказ дека Меѓународната вселенска станица не постои? (видео)

Во проектот на буџетот адрминистрацијата на САД ќе бара 150 милиони долари за развој и приватизација на станицата.

НАЈЛУДА ТЕОРИЈА НА ЗАГОВОР ДОСЕГА: НАСА нè лаже дека Земјата е кружна, еве зошто (ВИДЕО)

ПРОЧИТАЈТЕ И:  КАНАДА: Шестмина уапсени за најголемата кражба во историјата на земјата

Овие планови најверојатно ќе се соочат со критика во американскиот Конгрес, имајќи предвид дека САД потрошија околу сто милијарди долари на изградба и експлоатација на станицата. Во овој момент НАСА го проучува прашањето за продолжување на работата на Меѓународната вселенска станица до 2028. година.

Ова е најскапото селфи во светот (фото)

Од 2011. година само Русија се занимава со испраќање астронаути на станицата и нивно враќање на Земјата. Америка на Русија и изнајмува места на вселенските бродови Сојуз.

Месечината мириса на барут, а вселената?

Експлоатацијата на Меѓународната вселенска станица НАСА ја чини четири милијарди долари годишно.

Leave a Reply