Шпанија

Сподели со своите пријатели

На денешен ден во 1977 година, два Боинг 747 се судрија на писта покриена со магла на аеродромот во Тенерифе (поранешен Лос Родеос) во Шпанија. Loading… Тоа е најлошата авионска несреќа досега. Загинаа 583 лица. Се започна со експлозија на аеродромот Гран Канарија во Шпанија. Поради овој настан, неколку летовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици луѓе се евакуирани денеска поради големиот шумски пожар во провинцијата Кастелон во источна Шпанија. Loading… Пожарот се прошири на околу 1.000 хектари земјиште откако избувна во четвртокот, соопштија властите во автономната заедница Валенсија, која го опфаќа Кастелон. Службите за итни случаи во регионот објавија дека поради пожарот се евакуираниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг го покани шпанскиот премиер Педро Санчез на официјална посета на Пекинг следната недела, поради обидите на Си да посредува во мировните преговори меѓу Киев и Москва. Loading… Шпанската влада потврди дека Санчез ќе ја посети Кина на 30 и 31 март, а како клучна причина заПрочитај повеќе

pxclimateaction, nuclear waste, nuclear power plant

Сподели со своите пријатели

Шпанската влада го активираше документот потпишан од Вашингтон и Мадрид во 2015 година, со кој се предвидува дека САД ќе пренесат почва контаминирана со плутониум во пустината Невада по нуклеарната несреќа од областа Паломарес во општина Алмерија. Loading… Шпанската влада испрати официјално барање до САД да го пренесат земјиштето, аПрочитај повеќе

aerial photography of vehicles passing between high rise buildings

Сподели со своите пријатели

Истражувањето спроведено на 2.000 испитаници во Шпанија, покажува дека 36,4 отсто од испитаниците успеваат да ги покријат своите трошоци. Loading… Како што е наведено, 41,3 отсто од испитаниците рекле дека успеваат да штедат по малку секој месец, додека 10,3 отсто рекле дека треба да ги искористат заштедите за покривање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанската полиција уапси седуммина Украинци и тројца Руси осомничени дека ги ограбиле куќите на богатите Украинци кои избегале од војната околу јужните градови Аликанте и Мурсија. Loading… Кај уапсените биле пронајдени часовници, парфеми, мобилни телефони, чанти, накит, очила за сонце и електронски уреди во вредност од над 1,25 милиони евра,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пациент со симптоми слични на оние на смртоносниот вирус Марбург е примен во универзитетска болница во Валенсија, Шпанија, објавија шпанските медиуми. Loading… Станува збор за маж (34) кој неодамна бил во Екваторијална Гвинеја, каде што изби инфекција со овој вирус. Биолошките примероци на пациентот беа испратени во референтната лабораторија наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска пристигна во Киев каде ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски, во пресрет на првата годишнина од рускиот напад врз оваа земја, соопшти неговиот кабинет, пренесува Ројтерс. Loading… Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес во средата им објави на пратениците во Долниот дом декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанскиот премиер Педро Санчез најави дека еден од приоритетите на шестмесечното шпанско претседавање со Европската Унија од 1 јули ќе биде работа на проширување на Унијата во Југоисточна Европа. Loading… Санчез ја посети Словенија и на тој начин ја заврши дводневната турнеја во која ги посети и Хрватска и Австрија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанија има намера да испрати четири до шест тенкови „Леопард 2А4“ во Украина, пишува мадридскиот дневен весник „Ел Паис“, повикувајќи се на именувани владини извори. Loading… Бројот на тенкови ќе зависи од нивната состојба во складиштето и од тоа колку други земји испраќаат оклопни возила за да ѝ помогнат наПрочитај повеќе