Шангајска организација

Сподели со своите пријатели

Во Астана, Казахстан започна состанокот на Советот на шефови на држави на Шангајската организација за соработка (ШСО). Loading… Шефовите на држави и членови на влади на Русија, Казахстан, Индија, Иран, Кина, Киргистан, Пакистан, Таџикистан, Узбекистан, Белорусија, Монголија, Азербејџан, Катар, Обединетите Арапски Емирати, Турција и Туркменистан, како и генералниот секретар наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Астана, главниот град на Казахстан, каде што ќе учествува на самитот на Шангајската организација за соработка (ШСО) и ќе одржи серија билатерални состаноци, објавено е на веб-страницата на Кремљ. Loading… Претходно, помошникот на рускиот претседател за меѓународни прашања, Јуриј Ушаков, изјави дека Путин наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг допатува во државна посета на Казахстан, при што ќе присуствува и на состанокот на Шангајската организација за соработка во Астана. Loading… Деветчлената Шангајска организација за соработка, која покрива огромен дел од светот од Москва до Пекинг, вклучува околу половина од светското население. Нејзини постојани членки сеПрочитај повеќе