Република Српска

Сподели со своите пријатели

Претседателот Александар Вучиќ рече дека Србија нема право и не смее да се откаже од поддршката за Република Српска, без разлика која сила ќе сака да воведе санкции против срспкиот народ. Loading… Вучиќ, кој е во посета на Република Српска по повод комеморацијата на жртвите од „Бурата“, за РТС изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водечките претставници на Европскиот парламент во заедничката изјава рекоа дека на дрскиот сецесионист и неговите следбеници повеќе не смее да им се дозволи систематски да ја поткопуваат Босна и Херцеговина. Loading… Претседателот на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент Дејвид Мекалистер (ЕПП, Германија), постојаниот известувач за Босна и ХерцеговинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кристијан Шварц-Шилинг, германски политичар кој беше назначен за висок претставник за Босна и Херцеговина од 2006 до 2007 година, напиша статија за Дојче веле. Loading… Во продолжение ја пренесуваме во целост: На 1 јули, високиот претставник за Босна и Херцеговина Кристијан Шмит уште еднаш ги искористи своите овластувања за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во средата ја критикуваше политиката на Европската унија кон Западен Балкан, тврдејќи дека сегашниот пристап не ѝ помогна ниту на Унијата ниту на регионот, особено во справувањето со илегалната миграција. Loading… Шефот на унгарската дипломатија е во работна посета на Босна и Херцеговина.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на босанските Срби Милорад Додик во вторникот ја спореди Европската унија со бордел, тврдејќи дека таа има лоши намери кон Босна и Херцеговина и нејзините ентитети. Loading… „ЕУ ме потсетува на бордел каде што се плаќа за проституција“, им рече Додик на новинарите во Бања Лука откако се сретнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Република Српска Жељка Цвијановиќ изјави дека она што го попречува успехот на Босна и Херцеговина не се санкциите против поединци, туку фактот дека странскиот фактор постојано ги игнорира вистинските проблеми во Босна и Херцеговина. Loading… „Тие со нивните интервенции и противуставни експерименти придонесоа значително, можеби и решително заПрочитај повеќе