Махмуд Абас

Сподели со своите пријатели

Мухамед Штаје, премиерот на Палестинската управа (ПА), која има делумна автономија на Западниот Брег, поднесе оставка и со тоа „падна“ целата влада. Loading… Штаје рече дека новите политички договори треба да ја земат предвид реалноста во Појасот Газа. Претседателот Махмуд Абас ја прифати неговата оставка, што може да го отвориПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска го повика движењето Хамас да постигне договор за прекин на огнот и размена на заложници што е можно поскоро, со цел да се поштедат Палестинците од нова катастрофа во Рафах. Loading… Тој го употреби терминот „накба“ за катастрофата, што се однесува на етничкото чистење наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас денеска го поздрави хуманитарниот договор меѓу Хамас и Израел постигнат со странско посредство и повика на пошироки решенија за долгорочниот израелско-палестински конфликт. Loading… „Палестинските власти на окупираниот Западен Брег ги ценат катарско-египетските (посреднички) напори, посакуваат продолжено примирје со Израел и изнаоѓање политичко решение заснованоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека секој потег на израелските окупаторски сили да ја подели Газа на два дела е неприфатлив и нагласи дека енклавата е составен дел на Палестина, пренесува Anadolu. Loading… Абас имаше одвоени телефонски разговори со холандскиот премиер Марк Руте и австралискиот премиер Ентони Албанес, јавува палестинскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас одби да разговара по телефон со американскиот претседател Џозеф Бајден за време на посетата на американскиот претседател на Израел во средата, објави утринава израелската телевизија Кан. Loading… Цитирајќи неименуван палестински извор во Рамала, на Западниот Брег, каде што е седиштето на палестинската управа, ТВПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Палестина Махмуд Абас во врска со денешниот напад изјави дека „палестинскиот народ има право да се брани“. Loading… Тој зборуваше за „потребата да се обезбеди заштита на својот народ“, нагласувајќи го правото на палестинскиот народ да се брани од доселеничкиот „тероризам и окупаторските сили“. Да потсетиме дека неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека мирот на Блискиот Исток не може да се постигне без да се обезбедат правата на Палестинците, јавува Anadolu Agency. Loading… Во своето обраќање на 78. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) во Њујорк, тој го предупреди Израел да не ја претвора политичкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина е подготвена да им помогне на Палестинците да постигнат внатрешно помирување и да ги промовира мировните преговори со Израел, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг на својот палестински колега Махмуд Абас во Пекинг. Loading… „Фундаменталното решение за палестинското прашање лежи во формирањето на независна палестинска држава врз основа на границитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас ги повика Обединетите нации да го суспендираат членството на Израел во организацијата доколку не ги спроведе резолуциите за формирање одделни еврејски и арапски држави и не дозволи враќање на палестинските бегалци. Loading… Абас зборуваше за време на првата официјална комеморација на Обединетите нации заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинскиот претседател Махмуд Абас му рекол на американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан дека Вашингтон мора да ја запре „ескалацијата“ на Израел пред да биде „предоцна“. Loading… Саливан се состана со Абас во четвртокот во Рамала на Западниот Брег по разговорите во Ерусалим со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. ТиеПрочитај повеќе