Махмуд Абас

Сподели со своите пријатели

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас ги повика Обединетите нации да го суспендираат членството на Израел во организацијата доколку не ги спроведе резолуциите за формирање одделни еврејски и арапски држави и не дозволи враќање на палестинските бегалци. Loading… Абас зборуваше за време на првата официјална комеморација на Обединетите нации заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинскиот претседател Махмуд Абас му рекол на американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан дека Вашингтон мора да ја запре „ескалацијата“ на Израел пред да биде „предоцна“. Loading… Саливан се состана со Абас во четвртокот во Рамала на Западниот Брег по разговорите во Ерусалим со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. ТиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинските власти ќе бараат од Израел компензација за штетата и насилството врз Палестинците, изјави палестинскиот лидер Махмуд Абас. Loading… Тој на самитот на Конференцијата за интеракција и мерки за градење доверба во Азија, што се одржува во Астана, рече дека Палестинците веруваат дека ослободувањето од „окупацијата“ е можно преку дипломатскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Берлинската полиција отвори прелиминарна истрага против палестинскиот претседател Махмуд Абас, кој оваа недела изјави дека Израел извршил 50 холокаусти врз Палестинците. Loading… Таа изјава, дадена за време на заедничката прес-конференција во Берлин со германскиот канцелар Олаф Шолц, предизвика осуда во Германија, Израел и пошироко. Во петокот, полицијата го потврди извештајотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска го повлече обвинението што го изнесе вчера дека Израел извршил „50 холокаусти“ врз Палестинците во текот на годините, тврдејќи дека имал намера само да ги истакне израелските „злосторства“. Loading… Изјавата на Абас дадена на заедничката прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин беше критикуванаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска го изрази своето незадоволство од изјавите на палестинскиот претседател Махмуд Абас, за кои германскиот лидер рече дека го намалуваат значењето на холокаустот. Loading… „За нас Германците, секое релативизирање на посебноста на Холокаустот е неподносливо и неприфатливо. Згрозен сум од безобразните изјави на палестинскиот претседател МахмудПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот премиер Јаир Лапид и другите официјални лица беа шокирани и огорчени откако палестинскиот претседател Махмуд Абас во Берлин го обвини Израел дека извршил 50 холокаусти врз Палестинците во текот на годините. Loading… Абас го обвинува Израел дека извршил „50 холокаусти“ додека стоел на германско тло, што не само штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера предизвика бес кога го обвини Израел дека извршил „холокауст“ врз Палестинците, говорејќи на прес-конференција во Берлин со германскиот канцелар Олаф Шолц. Loading… На заедничката прес-конференција Абас рече дека „Израел извршил 50 масакри на 50 палестински локации од 1947 година. Потоа додаде „50 масакри, 50 холокаусти“.Прочитај повеќе