Еквадор

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави нудат пет милиони долари за информации кои би довеле до апсење на одговорните за атентатот на еквадорскиот претседателски кандидат Фернандо Вилависенсио, објави американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Loading… „САД ќе продолжат да го поддржуваат народот на Еквадор и да работат на изведување пред лицето на правдата коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди градот Мачала во Еквадор, соопшти денеска Американскиот геолошки институт. Loading… Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од нешто повеќе од 60 километри, јавува Ројтерс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еквадор ќе притвори шест Колумбијци најмалку еден месец додека земјата ја истражува нивната вмешаност во убиството на претседателскиот кандидат Фернандо Вилависенсио, кој својот живот го посвети на борбата против корупцијата и криминалот, соопштија од Канцеларијата на главниот државен обвинител. Loading… Вчера беше одржан и погребот на Вилависенсио, за потесното семејство,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шестмината странски државјани кои беа уапсени за нивната вмешаност во убиството на еквадорскиот претседателски кандидат Фернандо Вилавиченци се Колумбијци, соопшти еквадорската полиција, пренесува Танјуг. Loading… Седмиот осомничен, кој им подлегна на раните здобиени во престрелка со полицијата, исто така бил Колумбиец, пренесува Ројтерс. Вилависенсио беше убиен за време на предизборенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Еквадор, Гиљермо Ласо денеска прогласи вонредна состојба во земјата по убиството на претседателскиот кандидат Фернандо Вилависенсио. Loading… Вонредната состојба ќе трае 60 дена, а вооружените сили ќе бидат мобилизирани низ целата земја, објави весникот „Ел Универзо“. Ласо потпиша и декрет за прогласување на тридневна национална жалост. Изборите закажаниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јавниот обвинител на Еквадор доцна во вторникот објави дека најмалку 31 лице загинало во бранот насилства што ги погоди некои од најопасните затвори во оваа јужноамериканска земја за време на викендот, пренесува Ројтерс, додавајќи дека владата претходно објавила 60-дневен вонредна состојба. Loading… Ројтерс јавува дека е прогласена вонредна состојба заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Еквадор Гиљермо Ласо прогласи вонредна состојба и ноќен полициски час во три крајбрежни провинции, поради бранот насилства во кои загинаа најмалку осум лица за време на викендот. Loading… Ласо прогласи вонредна состојба во провинциите Манаби и Лос Риос и во градот Дуран, во близина на Гвајакил, откако воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди северозападниот дел на Еквадор, во провинцијата Есмералдас, соопшти Институтот за геофизика. Loading… Земјотресите се регистрирани на длабочина од 11 километри. Засега нема информации за жртви или причинета материјална штета.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Болница во Еквадор ја прогласила за мртва 74-годишната Бела Монтоја во петокот, откако била примена во болница поради последици од срцев удар. Loading… Неколку часа подоцна, семејството го отворило ковчегот и сфатило дека жената сѐ уште дише. „Малку по малку го обработувам тоа што се случи. Сега сакам само даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еквадор, кој се соочува со невиден бран насилство поврзано со трговија со дрога, заплени повеќе од 64 тони дрога во периодот од јануари до април, објави во вторникот еквадорската полиција. Loading… „Во април, 995 лица беа уапсени за случаи на дрога, а запленети се 18,5 тони“ дрога, изјави за новинаритеПрочитај повеќе