Еквадор

Сподели со своите пријатели

Во Еквадор пет лица беа осудени на затворски казни од 12 до 34 години за убиството на претседателскиот кандидат Фернандо Вилависенсио минатата година. Loading… Петмината уапсени се поврзани со една од најголемите криминални групи во Еквадор – Лос Лобос, јавува Би-Би-Си. Карлос Ангуло, наводниот водач на бандата, и Лаура КастиљаПрочитај повеќе

red car parked in front of white concrete building during daytime

Сподели со своите пријатели

Еквадор вчера попладне доживеа затемнување низ целата земја, оставајќи ја нацијата од околу 18 милиони без струја најмалку еден час додека властите работат на решавање на проблемот, објави министерот за јавни работи Роберто Луке на X. Loading… „Имаше дефект во далноводот што предизвика каскадно исклучување, така што нема струја наПрочитај повеќе

еквадорски картел

Сподели со своите пријатели

„Ќелијата“ во која бил затворен шефот на еквадроски картел, бандата Лос Чонерос од Еквадор, Хозе Адолфо Масијас, познат како Фито, имала бања, брачен кревет и мини фрижидер, јавува Си-Ен-Ен. Loading… „Ова е подобро од мојот дом. Живее како крал“, рекол еден од војниците кои го чувале затворот. Во дворот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еквадорските власти најавија дека ќе се откажат од претходно ветената испорака на оружје од советско време за Украина, преку САД, поради големото незадоволство на Русија, која одговори со забрана за увоз на еквадорски банани. Loading… „Еквадор нема да испрати никаков воен материјал во земја вклучена во меѓународен вооружен конфликт“, соопштијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еквадорскиот претседател Даниел Нобоа денеска изјави дека овонеделната ескалација на насилството на бандите во неговата земја е проблем за целиот свет. Loading… Најмладиот претседател на Еквадор е на функција само од ноември, а сега се соочува со најголемата криза во земјата во нејзината модерна историја. „Не навлегов во ова мислејќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Еквадор е прогласена вонредна состојба бидејќи земјата е „во војна“ со нарко бандите кои држат како заложници повеќе од 130 затворски чувари и друг персонал. Loading… Претседателот на Еквадор, Даниел Нобоа, објасни дека голем проблем во таа земја е правосудниот систем. Тој рече дека има апсурдни ситуации и декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еквадорската полиција соопшти дека ги евакуирала вработените од зградата на ТВ ТЦ во градот Гвајакил, откако вооружени лица со качулки упаднале во телевизиската станица. Loading… На ТВ пренос во живо од просториите на таа еквадорска телевизија, беа прикажани вооружени маскирани напаѓачи како ги принудуваат вработените да легнат на подот, додекаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Даниел Нобоа во декретот издаден во вторникот изјави дека Еквадор е во состојба на „внатрешен вооружен конфликт“ и нареди „неутрализација“ на бандите вклучени во трговијата со дрога. Loading… Претседателскиот декрет го признава „постоењето на внатрешен вооружен конфликт“ и наредува „мобилизација и интервенција на вооружените сили и полицијата за гарантирањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Перуанската влада во вторникот прогласи вонредна состојба долж нејзината северна граница со Еквадор, бидејќи се разгорува бран насилства, главно обвинети за криминални групи во соседната земја, пренесува Хина. Loading… Премиерот Алберто Отарола го објави ова, истакнувајќи дека прогласувањето на вонредна состојба ќе распореди неодреден број воени единици за поддршка наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водачот на озлогласената криминална група, која меѓу другото е осомничена и за убиство на претседателскиот кандидат на Еквадор, исчезна од затвор, а властите прогласија двомесечна вонредна состојба. Loading… Адолфо Масијас Виљамар, познат како Фито, отслужуваше 12-годишна затворска казна, но во неделата, на 7 јануари, чуварите забележале дека го нема. Оттогаш,Прочитај повеќе