Бени Ганц

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху го повика поранешниот министер за војна Бени Ганц да ја промени одлуката да поднесе оставка и да се врати во кабинетот. Loading… Нетанјаху му рекол на Ганц на Платформа Х дека „ова не е време да се откажеме, туку да ги здружиме силите“. „Граѓани наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бени Ганц, еден од тројцата членови на израелскиот воен кабинет, објави дека ќе поднесе оставка. Loading… Овој потег не претставува директна закана за премиерот Бенјамин Нетанјаху, кој сè уште ја контролира мнозинската коалиција во парламентот, иако се повеќе се потпира на своите екстремно десничарски сојузници, пишува АП. Ганц, министер безПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел треба да развие „кредибилен“ хуманитарен план пред да напредува понатаму во јужниот дел на Газа, изјави американската потпретседателка Камала Харис, пренесува Sky News. Loading… Камала Харис, исто така, го повика членот на израелскиот воен кабинет Бени Ганц, чија посета на Вашингтон беше неодобрена од премиерот Бенјамин Нетанјаху, да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант повика на укинување на ослободувањето од воена служба за припадниците на ултраортодоксната еврејска заедница и додаде дека ќе го поддржи законот што ќе го реши проблемот само ако го поддржат министрите на партиите од центарот – Бени Ганц и Гади Ајзенкот. Loading… Неговиот став,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот министер Бени Ганц, член на воениот кабинет на премиерот Бенјамин Нетанјаху, предупреди дека Израел ќе започне офанзива врз градот Рафах доколку израелските заложници кои ги држеше Хамас во Газа не бидат ослободени до Рамазан. Loading… „Светот треба да знае, а лидерите на Хамас треба да знаат – ако доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц изјави дека Израел може да ги нападне иранските нуклеарни постројки за две или три години. Loading… „За две или три години, можеби ќе летате на небото во правец на исток и ќе учествувате во напад на нуклеарни постројки во Иран“, рече Ганц во говоротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц изјави денеска во разговор со амбасадорите на Европската унија дека Израел нема да испраќа оружје во Украина, но може да изгради паметен цивилен систем за рано предупредување за дојдовни воздушни напади, како што се користи во таа земја, објави „Тајмс оф Израел“. Loading… ИзјаватаПрочитај повеќе