Балтичко море

Сподели со своите пријатели

Десет северноевропски земји кои ги сочинуваат Здружените експедициски сили (ЏЕФ) денеска одлучија да ја активираат „одбранбената клаузула“ која овозможува распоредување на дополнителни воени средства за заштита на инфраструктурата во Балтичкото Море. Loading… Овој потег доаѓа по неколку инциденти во северните води. Повеќе „поморски и воздушни капацитети“ ќе бидат распоредени воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

НАТО го засилува мониторингот на состојбата на подводната инфраструктура на блокот по оштетувањето на гасоводите и телекомуникациските кабли во Балтичкото Море во октомври, изјави за Defence Van заменик-командантот на Здружените сили на Алијансата во Вирџинија, Тим Хенри. Loading… Според него, Здружената команда ги советува земјите од Алијансата за прашањата заПрочитај повеќе

blue ocean under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Руските оптички кабли во Балтичкото Море биле оштетени минатиот месец на локација на само 28 километри од местото каде што беше оштетен гасоводот што ги поврзува Финска и Естонија, соопшти денеска руската државна компанија Ростелеком. Loading… Во соопштението на Ростелеком се наведува дека станува збор за „несреќа“, но не сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финските сеизмолози открија пет подводни експлозии во руските води во Балтичкото Море минатата недела, објави во вторникот Сеизмолошкиот институт на Универзитетот во Хелсинки. Loading… „Откривме пет експлозии, најголемата јачина од 1,8 степени (по Рихтеровата скала), а најмалата 1,3“, изјави директорот на институтот Тимо Тиира. Четири експлозии се регистрирани во четвртокотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Данскиот министер за одбрана Мортен Бодсков денеска изјави дека има причина да се грижaт за безбедносната ситуација во регионот на Балтичкото Море, наведувајќи ја како последен пример сомнителната саботажа на два гасоводи „Северен тек“. Loading… „Русија има значително воено присуство во регионот на Балтичкото Море и очекуваме тие да продолжатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Данските власти ги предупредија бродовите да ги избегнуваат водите околу островот Борнхолм во Балтичкото Море, во радиус од пет наутички милји, поради истекување на гас од гасоводот Северен тек 2, а пад на притисокот е забележан и во Северен тек 1. Loading… Германската влада соопшти дека е во контакт соПрочитај повеќе