Бахреин

red and white flag between buildings

Сподели со своите пријатели

Катар и Бахреин го решаваат долгогодишниот спор и ги обновуваат дипломатските односи. Loading… Делегациите на двете земји се сретнаа во средата во седиштето на Генералниот секретаријат на Советот за соработка во Персискиот залив (GCC) во саудиската престолнина Ријад, соопштија во одделни соопштенија министерствата за надворешни работи на тие земји. ДветеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Врховниот поглавар на Католичката црква и претседател на Ватикан, папата Франциск, кој е во посета на Бахреин, порача дека „треба да ја отфрлиме логиката на оружјето“ и повика „оружјата да замолчат“, пренесува Анадолија. Loading… Папата Франциск ја даде изјавата по средбата со кралот Хамед бин Иса Ал Калифа во палататаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск е првиот поглавар на Католичката црква што го посети Бахреин, каде што се надева дека ќе ги зајакне врските со исламот, а други се надеваат дека ќе проговорат за кршењето на човековите права во оваа заливска земја. Loading… Посетата од четврток до недела, 39-то меѓународно патување на понтификатотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск од 3 до 6 ноември ќе го посети претежно муслиманското кралство Бахреин за да учествува на меѓународната конференција за дијалогот Исток-Запад, објави во средата Ватикан. Loading… Според најавата, Светиот Отец ќе отпатува на Арапскиот Полуостров за да учествува на Форумот за дијалог: Исток и Запад за хуман соживот.Прочитај повеќе