Србија го спречи ширењето на африканската свинска чума

Сподели со своите пријатели

Србија успеа да го спречи ширењето на африканската свинска чума, изјави во неделата српската министерка за земјоделство Јелена Танасковиќ.

Loading...

Откако беше откриено ширењето на инфекцијата, во Србија се еутаназирани 38.000 свињи, изјави Танасковиќ за РТС.

Министерството и инспекциските служби воспоставија систематска одбрана на големите фарми, што даде резултати, а државата редовно им исплаќа отштета на сопствениците чии свињи се на помали фарми, додаде министерката.

Таа тврди дека „нема повеќе паника“ меѓу одгледувачите на свињи.

Најави дека државата ќе продолжи да ги охрабрува земјоделците со субвенции.

Земјоделски експерти и економисти на крајот на август предупредија дека поради африканската чума во Србија ќе биде уништен најмалку 1,5 отсто од фондот во свињарството, а увозот на живи свињи е за 45 отсто поскап од лани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  КИЦ на РСМ учествуваше во одбележување наЕвропскиот ден на јазиците во Софија

Најавено е дека сегашното поскапување на свинското месо во Европа за 30 до 40 отсто ќе се одрази и во Србија, иако проценките во колкав процент не беа прецизирани.

Лозарите и трговците секако ќе ја имаат предвид економската моќ на населението. Цените ќе растат, но ќе бидат на разумно ниво, имајќи го предвид континуираниот пад на куповната моќ на граѓаните во последните шест месеци, изјави Бојан Станиќ од Стопанската комора на Србија.

Loading...

Според полугодишниот пресек на потрошувачките цени во периодот јули 2022 – јули 2023 година, годишната стапка на инфлација во Србија изнесува 12,5 отсто, пренесува Хина.