13.07.2019 10:22

Совет за родителите: Зборувајте им на децата за емпатијата


Важно е родителите со децата да разговараат за емпатијата, затоа што само така тие можат да израснат во сочувствителни суштества, гласи пораката на психологот Лори Деј.

Таа, од сопственото родителско искуство, зборува за значењето на разговорот со децата за тоа како живеат луѓето ширум светот.

loading...

– Кога детето ќе го учите на емпатија, му давате голем дар, како малите луѓе научат да ги почитуваат туѓите чувства и зошто е тоа важно. Навистина би требало да кренеме генерација деца со многу повеќе сочуствување. Вистина е дека нечии најголемо потешкотии некаде другде не ги негираат нашите сопствени, но многу родители нависитна се трудат да ги научат децата да бидат хумани и да им помагаат на оние на кои тоа им е потребно. Ги водат во јавни кујни и ги охрабруваат да прават штандови на кои ќе продаваат лимонада само за да соберат пари за жртвите од временските непогоди. Од време на време некој на социјалните мрежи дели таква приказна за детето кое сака да го промени светот, а јас сум сигурна дека тоа подоцна и ќе се случи, вели др. Деј.

Image by Марина Вельможко from Pixabay


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments