Со години чекала да ја добие првата менструација, а тогаш лекарите и ја откриле страшната вистина

Сподели со своите пријатели

Ребека Најт (25) од Северна Ирска станала загрижена кога наполнила 17 години, а и натаму не добила прва менструација. Посетила многу леакари, но дознала нешто што ја шокирало – родена е без вагина и матка, пошува Дејли мејл.

Невина е на 29 години, но за четири месеци ќе се породи…

Ребека била тенејџерка како и сите други, но започнала да се грижи кога нејзините другарки добила менструални циклуси, а таа не. Кога наполнила 17 ходини била веќе сериозно загрижена и по низата тестови, дознала дека има редок синдром.

Кристијан нема раце и нозе, но има порака која ќе ве расплаче (видео)

Loading...

Лекарите и рекле дека има Мајер-Рокитански-Кастер-Хаусер синдром поради кој е родена без вагина и матка.

 

 

Девојката била шокирана кога дознала и не можела да си поверува дека тоа и се случува.

Во 2013. година Ребека имала реконструкција на вагината за да нејзиниот орган функционира.

– Најмногу бев очајна поради фактот што нема да можам да родам сво дете. не постојат зборови кои би го опишале тоа чувство. Сепак, постојат опции како сурогат мајка или посвојување и овој синдром нема да ме спречи да станам мајка, раскажала 25-годишната девојка.

Бебе од 10 месеци тешко 28 килограми: Не може да лази и чекори, а мајката направила една голема грешка (фото)

Таа истакнала дека не размислувала премногу за врски, затоа што е сигурна дека тоа нема да пречи на нејзиниот партнер.

– Верувам дека оној вистинскиот ќе биде со мене без оглед на се. Се уште учам да живеам со тоа дека сум родена без вагина, рекла таа.

 

 

Синдромот Мајер-Рокитански-Кастер-Хаусер ја имаат една во 5.000 жени, меѓу кои и Ребека. Иако нејзините јајници функционираат нормално, таа нема да може да роди дете затоа што нема матка.

За оваа необична сосотјба пишувала и во книгата „Девојката без…“ за да им помогне на девојките кои се родени како неа.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *