Шпигел: Ќерката на Путин со години тајно доаѓала во Германија со вооружени агенти

Сподели со своите пријатели

Познато е дека рускиот претседател Владимир Путин информациите за неговото семејство ги третира како да се државна тајна, до тој степен што никогаш јавно не ги кажал имињата на своите деца кои ги добил во брак, а камоли за вонбрачните кои се шпекулираат.

Loading...

Но, познато е и дека има две ќерки од бракот со поранешната сопруга Људмила Очеретнаја.

Станува збор за 35-годишната Катерина Тихонова и 37-годишната Марија Воронцова, кои во април беа на листата на американски и европски санкции насочени кон семејството и блиските соработници на Путин.

Белата куќа во таа прилика ја опиша Тихонова како технолошки директор чија работа е поддржана од руската влада и одбранбената индустрија.

Тихонова е и акробатска танчерка која учествувала на меѓународни натпревари, велат Американците, а таа и нејзиниот партнер го освоиле петтото место на меѓународниот натпревар во 2013 година.

Во истата година, таа се омажила за Кирил Шамалов, син на долгогодишниот пријател на Путин, кој исто така беше санкциониран од САД во 2018 година за неговата улога во рускиот енергетски сектор.

Американското Министерство за финансии објави дека „неговото богатство драстично се зголемило по неговиот брак“. Парот наводно се развел во 2017 година.

„Имаме причина да веруваме дека Путин и многу од неговите пријатели и олигарси го кријат своето богатство и имот со членови на семејството кои ги ставаат своите средства и нивното богатство во американскиот финансиски систем, како и во многу други делови од светот“, објасни американски функционер за санкциите конќерките на Путин.

Loading...

Во врска со Игор Зеленски, руски балетан близок до Кремљ

Според западните медиуми, Тихонова го предводи Институтот за иновации и интелектуален развој на Московскиот државен универзитет.

По разводот, таа наводно завршила во врска со Игор Зеленски (53), руски балетан и театарски режисер кој живее во Германија, каде што го водел Баварскиот државен балет до март оваа година, каде мораше да замине откако тој одби јавно да ја осуди агресијата на Путин против Украина.

И покрај неговото презиме, нема индикации дека е поврзан со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Од друга страна, неговата блискост со Кремљ беше добро позната – тој еднаш се појави на настан во анектираниот Крим со Путин.

А германскиот весник Шпигел детално истражувал и потврди дека во последните неколку години и самата Тихонова редовно ја посетувала Баварија придружувана од телохранители без германските власти да знаат за тоа.

Згора на тоа, за неа била резервирана „супериорна двокреветна соба“ во еден од најексклузивните хотели во Минхен, Mandarin Oriental.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски амбасадор: САД се тресат пред успехот на Русија

Овој хотел со пет ѕвезди им ветува на гостите „безвременски, софистициран шарм“ во комбинација со „највисоко ниво на персонализирана услуга“.

Ќерката на Путин ја поминала ноќта во „Мандарин ориентал“ на 22 декември 2016 година, според архивите за резервации добиени од „Шпигел“ и рускиот истражен портал IStories, кои ја откриле врската меѓу Тихонова и Зеленски уште во мај.

Loading...

Ја следеле вооружени агенти на руската безбедносна служба ФСО

А според тие и други податоци за патници, копии од пасоши и интерни мејлови на рускиот безбедносен апарат што можеле да ги видат, Тихонова во последните неколку години патувала во Германија повеќе од 20 пати – без да забележат германските службеници.

Притоа, таа секогаш била придружувана од телохранители – речиси сигурно вооружени, според експертите – од Федералната служба за безбедност (ФСО), која вообичаено е одговорна за безбедноста на рускиот претседател и други високи функционери.

Според Шпигел, честите патувања на ќерката на Путин и нејзината придружба покренуваат значајни дипломатски и безбедносни прашања.

Спротивно на вообичаената меѓународна практика, Русите не сметале дека е потребно да ја информираат германската влада за пристигнувањето на Тихонова и нејзините телохранители.

Ова не е само прекршување на бонтонот, како што може да изгледа на прв поглед, туку покажува колку малку ги почитува Кремљ кон германските власти.

Алармантно е и тоа што германските разузнавачки служби практично не знаеле ниту една од низата патувања на ќерката на Путин и нејзината придружба во Германија.

Поранешен функционер на ЦИА: Политиката на Германија кон Русија беше „без бранови“

„Навистина посакуваме да знаеме за нив“, е необичниот коментар на висок германски функционер за Шпигел, кој сакал да остане анонимен,.

Џон Сајфер, поранешен шеф на руските операции на ЦИА, не е особено изненаден.

Loading...

„Сите разузнавачки служби работат по налог на нивните политички лидери. Политиката на (германската) влада во однос на Русија беше: „Без бранувања“. Се чини дека никој од власта не сакаше да дознае за Русија бидејќи таа може да предизвика несакан конфликт. Па зошто некој би ја надгледувал ќерката на Путин?

Кусогледоста на германската разузнавачка служба е во согласност со пошироката слика, критикува Шпигел, бидејќи долги години ретко кој во Германија покажувал голем интерес за инвестициите и другите деловни активности на влијателните Руси, кои вообичаено се сметаат за нивен приватен бизнис.

Сега се јасни последиците од таа рамнодушност.

Германските власти немаат јасен увид во мрежите на сојузниците на Путин во Германија, па не можат ниту да воведат ефективни санкции за нив.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гутереш: Русија мора да ги почитува санкциите на ОН наметнати на Северна Кореја

Омилена дестинација на богатите Руси во подножјето на Алпите

Во секој случај, Тихонова, придружувана од нејзината мала ќерка, заминала на омилената дестинација на богатите Руси желни за баварско гостопримство – езерото Тегернзе во подножјето на Алпите, јужно од Минхен.

Според податоците, тие отпатувале таму во декември 2019 година.

Loading...

Записите покажуваат дека таа пристигнала во Минхен со летот SU2594 на Аерофлот, додека нејзината тогаш двегодишна ќерка била донесена во градот три дена претходно со приватен авион на Ер Хамбург.

Телохранител од ФСО си резервирале соба во езерото Тегернзе.

Податоците не покажуваат каде престојувала самата Тихонова, но таа се вратила во Москва по една недела, пред Нова година, а набрзо повторно одлетала за Минхен.

Овој пат по пат ја придружувале најмалку четворица телохранители. Тие заедно се вратиче во Москва на 11 јануари 2020 година.

Споменатиот Зеленски е очигледна причина за нејзините чести патувања во Германија. Се претпоставува дека тој е и татко на четиригодишната ќерка на Тихонова.

Loading...

Новинарите од Spiegel и IStories во разговор со хотелските оператори и персоналот дознале дека апартманите во кои престојувала ќерката на Путин во хотелот Leeberghof чинат околу 300 евра од ноќ и дека гостите во нив уживаат во „апсолутна анонимност“.

Не само Минхен, туку и Милано, Лондон, Гранада, Болоња…

Посебно е интересно што Тихонова не се ни потрудила да ги прикрие патувањата во Минхен – летала под нејзиното вистинско име, користејќи ЕУ виза издадена од Италија со број ITA031963667.

Трошоците за нејзиниот престој со придружба во баварските хотели од 2018 до 2020 година се проценуваат на околу 50.000 евра, без околу 300 летови.

А освен во Баварија, ќерката на Путин, според резервациите за летови и хотели, отпатувала и во Гранада, Милано, Лондон, Болоња и Кицбил.

Останува нејасно кој платил за сето тоа.

Loading...

Релативно скромниот оддел за контраразузнавање на Федералната канцеларија за заштита на уставот (BfV), домашната разузнавачка агенција на Германија, е одговорна за следење на активностите на странските агенти во Германија.

И нивната мисија е тесно дефинирана: тие треба да откријат и идеално да спречат шпионирање од странски сили.

Руските тајни служби ГРУ, ФСБ и СВР се сите во центарот на таквите напори, но членовите на ФСО генерално не се.

„Навистина имаме доволно работа со вистински агенти“, го сумирал проблемот за Шпигел германски функционер.

Москва никогаш не ги пријавила посетите на ќерката на претседателот

Германските безбедносни агенции се чини дека случајно дознале за едно од патувањата на ќерката на Путин, есента 2019 година, бидејќи еден од телохранителите побарал туристичка виза за ЕУ, иако тој очигледно бил на работна задача.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: Двајца блогери обвинети за објавување доверливи воени информации

Вториот телохранител имал два дипломатски пасоши, на исто име, но со различни датуми на раѓање.

Loading...

Експертите успеале да идентификуваат тројца од нејзините четворица телохранители: Алексеј С., Дмитриј Д. и Александар К.

Дека Дмитриј Д. има директни врски со руското раководство, потврдува и фотографија за медиумите од 2015 година на која тој стои до Путин додека рускиот претседател разговара со новинарите.

Баварската полиција, меѓутоа, никогаш не ја добила оваа информација.

„Тихонова лесно можела да стане цел на напад без официјалните лица да можат да ги проценат димензиите на таков напад“, изјави претставник на безбедноста за Шпигел, додавајќи дека не постои „воспоставена процедура“ за следење на потомците на странските владетели.

Москва, од своја страна, требало да го пријави патувањето на Тихонов до германските власти за да можат телохранителите легално да носат оружје. Но, никогаш не бил направен таков извештај, за ниту едно нејзино патување.

Loading...

Официјални лица во Берлин велат дека руските агенти најверојатно ги прекршиле германските закони за оружје бидејќи Москва официјално не го пријавила патувањето, што е услов за странските агенти легално да носат оружје.

„Забраната за визите е прашање на нашите безбедносни интереси“

„Вооружени телохранители од службата за заштита на рускиот претседател патуваат незабележано низ Баварија и никому не му е грижа“, се пожали Себастијан Фидлер, пратеник во Бундестагот и експерт за внатрешна политика од Социјалдемократската партија (СПД) на канцеларот Олаф Шолц.

Случајот, вели тој, е „одличен пример“ за фактот дека „во изминатите децении не развивме стратегија за одговор на руските агенти и нивните активности“.

„Не можеме да продолжиме вака“, предупредува Фидлер.

Режимот што иницира агресија во Европа, додава тој, мора да биде „значителен поттик за оперативните способности на безбедносните агенции“.

И Родерих Кизеветер, експерт за надворешна политика на конзервативните демохристијани (ЦДУ) во Бундестагот, бара крај на „либералната визна политика“ за Русија.

Патувањата на Тихонова покажуваат, вели таа, дека „итно е потребна промена на политиката“ и прекин на издавањето туристички визи за Русите како дел од шенгенскиот режим.

Во секој случај, додава тој, единствените Руси кои сè уште патуваат на Запад се љубителите на Путин или оние кои профитираат од неговиот систем.

„Како таква, визната забрана не е само морално прашање, туку и прашање на нашите безбедносни интереси“, заклучи тој.