Шефот на ОН повика на масовна помош за поплавениот Пакистан

Сподели со своите пријатели

Шефот на ОН, Антонио Гутереш, во петокот во Пакистан повика на „масовна помош“ за таа земја во борбата против катастрофалните поплави, кои пакистанската влада и тој ги сметаат за последици од климатските промени.

Loading...

Рекордните монсунски дождови и топењето на глечерите во северните планини предизвикаа поплави кои однесоа домови, патишта, пруги, мостови и добиток и ги поплавија земјоделските култури и загинаа речиси 1.400 луѓе.

Огромни области на земјата беа потопени, а стотици илјади луѓе мораа да ги напуштат своите домови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нивото на водата на Рајна се нормализира по летните суши

Владата соопшти дека 33 милиони луѓе се погодени од поплавите.

„Апелирам за голема поддршка од меѓународната заедница бидејќи Пакистан реагира на оваа климатска катастрофа“, рече Гутереш по неговото пристигнување во земјата.

Гутереш ќе се сретне со премиерот Шехбаз Шариф и со министерот за надворешни работи Билавал Буто Зардари и ќе ги посети поплавените подрачја во дводневна посета.

Обединетите нации побараа 160 милиони долари за помош на Пакистан да се справи со катастрофата, а Пакистан проценува дека поплавите предизвикале загуби од приближно 10 милијарди долари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на жртви од фудбалскиот стадион во Индонезија се искачи на 131

„Преку оваа посета светот подобро ќе го разбере уништувањето предизвикано од поплавите“, рече министерот за информации Маријум Ауранџеб.

Loading...

Во јули и август, во Пакистан паднале речиси 190 отсто повеќе дожд од 30-годишниот просек.

Во јужната провинција Синд имало 466 отсто повеќе дожд од просекот.

Светската здравствена организација објави дека е потребна хуманитарна помош за 6,4 милиони луѓе во поплавените подрачја.