[РЕЦЕПТ] Супа со грашок и шунка

Сподели со своите пријатели

Потребни производи:

1 чаша кромид, сецкан
1 лажичка масло
500 г грашок
200 г шунка
сол
црн пипер

Подготовка:

Loading...

Во тенџере ставете го кромидот во загреано масло. Додадете го грашокот, исечете ја на коцки шунката и доволно вода за да се покрие. Зачинете со сол и црн пипер.

Покријте со капак и варете додека од грашокот остане густа зелена течност или околу 2 часа. Ако водата се редуцира, додадете уште. Оставете уште да се вари. Откако супата се претворила во зелена густа течност трнете од оган и оставете да отстои за да се згусне.

Leave a Reply