РЕЦЕПТ: Предлог за здрав ручек – чорба од карфиол


Доколку се мислите што вкусно, а воедно здраво да подготвите за вашиот денешен ручек, ви пренесуваме рецепт за чорба од карфиол.

Состојки

Loading...

1 главица од карфиол

1 чаша масло за јадење

1 чаша брашно

1 сол

Начин на подготовка

Исечете го карфиолот на две половини. Една половина меко варете ја, а другата ситно исечкајте ја и пржете со масло и брашно. Потоа соединете ги двете смеси и варете 30 минути.

Супата исцедете ја преку газа и зачинете со јаболков оцет.

Се служи во шолји.

Loading...

© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *