ПУТИН ПРОДОЛЖУВА ДА АПСИ: Падна шефот на главната кадровска управа на Министерството за одбрана (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Шефот на главната кадровска управа на Министерството за одбрана на Русија, генерал-полковник Јуриј Кузњецов, е приведен поради сомнение дека сторил кривично дело, пренесува ТАСС повикувајќи се на извор во органите на редот.

Loading...

Не се знае за што точно се товари генералот.

Соговорникот на агенцијата само рекол дека истрагата за кривичниот предмет ја спроведува Главното воено-истражно одделение на Истражниот комитет и дека предметот веќе е отиден на суд за определување превентивна мерка против генералот.

Извршени се претреси во домот и работното место на Кузњецов.

Провладините телеграмски канали претходно известуваа за притворањето на Јуриј Кузњецов.

Конкретно, каналот „Рибар“ напиша дека вниманието на истрагата го привлекло претходната работа на генералот „како шеф на службата за заштита на државни тајни“.

Јуриј Кузњецов е на чело на Главната кадровска управа на Министерството за одбрана на Руската Федерација од мај 2023 година.

Пред тоа, од мај 2010 година, тој беше началник на 8-та управа на Генералштабот на вооружените сили на Руската Федерација.

Loading...

Ова одделение се занимава со работи на службата за заштита на државни тајни при Министерството за одбрана.

На крајот на април 2024 година, во Москва беше уапсен заменик-министерот за одбрана на Руската Федерација, Тимур Иванов, кој го надгледуваше воено-индустрискиот комплекс.

Генералот беше обвинет за примање мито во особено големи размери, повеќе од милијарда рубљи.

Медиумите пишуваа дека во случајот може да има и епизода на предавство, но адвокатот на Иванов ја демантираше оваа информација.

На 12 мај Владимир Путин го разреши Сергеј Шојгу од функцијата министер за одбрана и го назначи за секретар на Советот за безбедност на Руската Федерација.

За шеф на Министерството за одбрана е предложен поранешниот вицепремиер за економски прашања, Андреј Белоусов.

 

Loading...