Принцот Едвард назначен за војвода од Единбург

Сподели со своите пријатели

Кралот Чарлс III го направи својот брат принцот Едвард војвода од Единбург.

Loading...

Според веб-страницата на кралското семејство, принцот Едвард, кој веќе ја носи титулата гроф од Весекс и Форфар, оваа чест ја добил кралот по повод 59-тиот роденден на Едвард.

Се додава дека принцот Едвард ќе биде доживотен војвода од Единбург.

Тие потсетуваат дека титулата последен пат ја имал принцот Филип, сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој служел како војвода од Единбург од 1947 година до неговата смрт во април 2021 година.

Принцот Едвард ќе биде петтиот војвода од Единбург бидејќи, покрај него и принцот Филип, титулата ја имаа и принцот Фредерик, син на кралот Џорџ I, принцот Алфред, вториот син на кралицата Викторија и кралот Џорџ III, кој беше војвода на Единбург додека не стана крал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Жена се удави во базенот, другите капачи не направија ништо за да ѝ помогнат (ВИДЕО)

Да потсетиме, по преземањето на тронот, кралот Чарлс побара принцезата Ана и принцот Едвард да можат да го заменат во службените должности.