Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

Сподели со своите пријатели

Поранешниот градоначалник на еден град во Јужна Дакота е обвинет за убиство по тројно убиство во понеделникот вечерта, изјави државниот обвинител.

Loading...

Џеј Острем (64) е приведен во затворот во округот Минехаха со гаранција од 1 милион долари по три точки од обвинението за убиство од прв степен, изјави државниот обвинител Марти Џекли, според NBC News.

„Нема понатамошна опасност за јавноста“, рече Џекли по објавувањето на апсењето во фаталното пукање.

Имињата на жртвите не се објавени бидејќи нивните роднини не се известени, соопштија властите.

Острем се застапува себеси во тужбата, според судските документи.

Тој стана градоначалник на Центарвил во мај 2009 година, а Градскиот совет ја прифати неговата оставка во ноември 2011 година, според градските документи.

Во тие документи не беше прецизирано зошто Острем поднесе оставка.

Во јули 2010 година, поранешниот началник на полицијата во градот поднесе федерална тужба за сексуално вознемирување против Острем.

Loading...

„Острем, исто така, даде коментари врз основа на пол… кои беа непожелни и понижувачки“, се вели во тужбата.

Тој даде забелешки за менструацијата, „машките работни места“ и неспособноста на жените да бидат успешни како мажите, се наведува во тужбата.