Пет намирници кои ќе ви го исчистат организмот од маснотиите

Сподели со своите пријатели

Празниците се период на прекумерно уживање во храната. Во последниве денови, на масата доминира калорична храна, голема количина месо, слатки и други масни деликатеси кои со кои традиционално претеруваме во овој период од годината.

Loading...

За да се отстранат ефектите од прејадување, неопходно е да се збогати менито со храна што успешно ќе ги неутрализира мастите во организмот.

Подолу се дадени некои намирници што се идеални за борба против маснотиите.

1. Цвекло

Цвеклото е генерално поврзано со третман на анемија, бидејќи содржи голема количина железо, но исто така е добар сојузник во пост-празничното чистење на организмот, бидејќи содржи пигменти кои имаат силно антиоксидантно дејство. Еден од нив е бетаин, кој особено го штити нашиот црн дроб.

Image by Tracy Lundgren from Pixabay

Цвеклото, исто така, го регулира и го стимулира варењето на храната. Најдобро е да се консумираат свежи бидејќи нивните антиоксидативни својства се губат при термичка обработка.

Loading...

Во свежа форма, можете да го користите како додаток во смути, или да користите соковник за да направите сок кој со додавање на сок од лимон станува вистинска мала чаша здравје.

Исто така, можете да направите вкусна зимска салата од свежо цвекло, кое, во врска со друга храна, ги отстранува несаканите маснотии од телото.

2. Брокула

По празниците, не заборавајте да најдете место за брокула на менито. Овие зелени зеленчуци од семејството зелка, исто така, изобилуваат со корисни хранливи материи со антиоксидантна активност.

Image by RitaE from Pixabay

Тоа е нискокалорична храна богата со витамини Ц, А и Б6, како и железо, калциум и магнезиум.

Неодамнешните студии покажаа дека брокулата спречува акумулација на маснотии во црниот дроб. Може да се подготви на различни начини.

Loading...

За најздрава опција, едноставно изматете ја, испрскајте ја со маслиново масло и додајте две парчиња лук што сте ги исцедиле преку дробилката или ситно ги исечкате.

Ако сакате супи, не заборавајте да направите кремаста супа од брокула за да ви остане свежа.

3. Зелка

Свежата зелка е фантастична храна со само 25 калории во 100 грама. Богата е со витамини Ц и Е, бета-каротин, магнезиум и железо, има силен антиинфламаторно дејство, го потикнува варењето на храната и го чисти црниот дроб од токсините.

Image by stanbalik from Pixabay

Салата од свежа зелка е неопходен дел од нашите менија и може да се конзумира со многу јадења.

Исто така, уживајте во вкусна чорба од зелка која ќе ви помогне да се ослободите од маснотиите по прејадување.

Loading...

4. Спанаќ

Токсините во организмот исто така ќе ги неутрализираат моќниот спанаќ. Богат е со растителни влакна кои ќе го стимулираат варењето или ќе помогнат во решавањето на проблемите со запек.

Image by Karolina Grabowska from Pixabay

Тој е еден од најсилните антиоксиданти. Спанаќот одамна престана да биде единствената храна што ја јадеме со пире од компири и јајца на око.

Се јаде од утро до вечер и стана омилен додаток на утринските закуски кои го заменуваат појадокот, како и разни пијалоци кои можат да послужат како закуска.

Loading...

Исто така, постои и кремаста супа од спанаќ која ги обновува резервите на железо во организмот и го чисти организмот.

Ако не сте љубител на спанаќ, едноставно заменете го со еднакво хранливата блитва.

5. Лук

Сè е познато за придобивките од лукот. Тој е еден од најмоќните намирници во светот со силни лековити својства.

Loading...
Image by Steve Buissinne from Pixabay

Се смета за природен антибиотик заради неговата антибактериска активност.

Лукот содржи скоро стотици активни хемиски соединенија, а меѓу нив има неколку антиоксиданти – соединенија кои го намалуваат трошењето и оптеретеноста на човечките клетки.

Редовното консумирање лук може да помогне во ублажување на разни здравствени проблеми и е подеднакво корисно во процесот на детоксикација.

За најдобри перформанси, консумирајте го сиров.

Loading...

Leave a Reply