16.03.2019 11:52

Палачинки кои можете да ги јадете без грижи за килограмите


Можете ли да замислите палачинки кои не дебелат? Овој рецепт е токму таков.

Состојки

loading...

½ чаша овесни снегулки

½ чаша кокосово брашно

½ чаша просо

Малку сол

1 лажица шеќер или мед

½ прашок з апециво или лажица сода бикарбона

loading...

1 лажица безглутенско брашно

2 јајца

2дл млака вода

1 лажица масло

loading...

Подготовка:

Овесот, кокосот и просото измелете ги во млин за кафе. Соединете ја смесата со остатокот од намирниците и потоа оставете да отстои 15 минути во фрижидерот. Во тава загрејте масло, а при сипувањето на смесата внимавајте да не земете преголема количина за да палачинките не излегуваат дебели. Печете од едната и другата страна додека не поцрвенат.

Препорачливо е да ги јадете со мед, наместо крем.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments