Ова девојче има болест која е толку ретка што се уште нема име (фото)

Сподели со своите пријатели

Ова деветгодишно девојче има толку ретка болест што се уште нема име, а сериозно и го загрозува здравјето.

Кејти Ренфо има пореметување во развојот на мозокот кој рпедизвикува тој да расте повеќе отколку што треба, а експертите тврдат дека оваа мистериозна болст е толку ретка што не успеале да сфатат за што станува збор.

Нејзинат амајка Енџи вели дека од раѓањето на Кејти чека лекарите да постават дијагноза за нејзината состојба.

Состојбата која Кејти ја има е толку ретка што се уште нема добиено дијагноза. Никој не знае зошто нејзиното лице изгледа така, а единствена работа која со операција лекарите можат да ја направат е да го отстранат масното ткиво од него – вели таа.

Loading...

 

Ако лекарите некогаш сфатат од што боледува Кејти, болеста најверојатно ќе се нарече по неа.

Од раѓањето таа беше на неколку операции, вклучувајќи операција на мозокот, отстранети и се крајниците, намалено увото, јазикот и образите, но и натаму не е познато од што пати – додава нејзината мајка.

Сепак Кејти не губи надеж за живот

Мислам дека нејзината личност е фантастична. Многу е отворена и прилично хиперактивна. таа е среќна. Сака да ги прави сите работи кои ги прават и другите деца и многу е немирна. Ако нешто ја боли ќе плаче, ако нешто и е смешно, ќе ја има најголемата насмевка во светот – вели нејзината сестра Меган.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.