Обид за убиство на потпретседателката на Аргентина (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Маж се обиде да ја убие аргентинската потпретседателка Кристина Фернандез де Киршнер, која не е повредена бидејќи пиштолот не пукал, објави аргентинскиот претседател Алберто Фернандез.

Loading...

„Еден маж ѝ впери огнено оружје во главата и го повлекол чкрапалото. Кристина е сè уште жива бидејќи, поради некоја причина што допрва треба да се утврди, пиштолот не пукал“, рече претседателот во телевизиско обраќање.

Претседателот на Аргентина изјави и дека пиштолот бил наполнет со пет куршуми, пренесе Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израелските сили убија тројца Палестинци

Напаѓачот, идентификуван од властите како 35-годишен маж со бразилско потекло, полицијата брзо го уапсила и му било конфискувано оружјето.

Инцидентот се случи доцна синоќа на влезот од нејзината куќа во Буенос Аирес, каде во последните денови се собраа стотици демонстранти за да му дадат поддршка на поранешниот претседател на Аргентина, кому му се суди за корупција.

Министерот за економија Серџо Маса го нарече инцидентот „убиство во обид“.

„Кога омразата и насилството преовладуваат над дијалогот, општествата се уништуваат и се појавуваат ситуации како оваа: обид за атентат“, напиша тој на Твитер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудискиот принц стана премиер

Шефовите на држави и политички сојузници од целиот регион, вклучувајќи ги Чилеанецот Габриел Бориќ, Венецуелецот Николас Мадуро, Перу Кастиљо и кандидатот за претседател на Бразил Луис Инасио Лула да Силва, го осудија нападот во пораки на Твитер, изразувајќи солидарност со потпретседателот на Аргентина.

Loading...

Кирхнер се занимава со политика од 1970-тите, а беше во брак со Нестор Кирхнер, покојниот аргентински претседател.

Како негова вдовица, таа го наследи како претседател во 2007 година, откако претходно победи на претседателските избори.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата Франциск патува во Бахреин

69-годишната жена е обвинета за повеќекратни точки за измама на државата и вмешаност во пренасочување на јавни средства додека била претседател меѓу 2007 и 2015 година, за што може да се соочи со 12-годишна затворска казна и можна забрана од јавна функција.