Новата генерација на Ајфон носи големи промени, но и повисоки цени

Сподели со своите пријатели

Марк Гурман е еден од најдобрите познавачи на состојбите во Apple и плановите на американската компанија, а гласините кои тој ги објави не еднаш се покажаа како точни.

Loading...

Токму затоа сите фанови на Apple нетрпеливо ги чекаат новите информации на Гурман, а како што се приближува претставувањето на новата генерација на iPhone, интересот за нив ќе се зголемува.

За потсетување, Apple обично ги претставува новите модели на своите телефони на крајот на првата половина на септември, а истото можеме да го очекуваме и оваа година, што значи дека за околу месец и половина ќе дознаеме што Тим Кук и тимот се подготви за новата генерација на iPhone-и.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сателит на ЕСА утре ќе падне на Земјата

Веќе знаеме многу за моделите од претстојната серија iPhone 15, а повеќе за нив, односно повеќе за серијата iPhone 15, објави Гурман на крајот на минатата недела.

Тој го потврди и кажаното неодамна, што секако не е изненадување. Новата генерација на iPhone-и, барем моделите од серијата Pro, ќе бидат – поскапи.

Корисниците на овие уреди може да очекуваат поиздржливо куќиште, а нерѓосувачкиот челик треба да биде заменет со титаниум, што значи дека куќиштето ќе биде поцврсто, но и полесно.

Сега би требало да има уште потенки рамки околу екранот – благодарение на примената на новата технологија (поради што се зборуваше дека новите телефони може да доцнат) рамката околу екранот треба да се намали од сегашните 2,2 mm на 1,5 mm.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонија го гради првиот дрвен сателит во светот

Се разбира, тоа не е единствената голема иновација.

Loading...

Поради притисокот од регулаторот на Европската унија, Apple ќе го замени Lightning конекторот со USB-C конектор на сите нови телефони, а уште една новина која треба да биде единствена само за моделите од серијата Pro е промената околу копчето за исклучување на телефонот на кое може да се додадат некои други опции, во зависност од желбите и потребите на корисникот.

Исто така, телефоните ќе добијат нови, понапредни процесори кои ќе ја забрзаат нивната работа и ќе овозможат уште подобра графика.

Што се однесува до поскапувањата, Гурман напоменува дека новите модели на iPhone Pro ќе бидат поскапи надвор од американскиот пазар, а не ја исклучува и можноста телефоните на Apple да поскапат за корисниците во САД.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонија го гради првиот дрвен сателит во светот

Според некои претходни информации, почетната цена на моделот iPhone 15 Pro Max би можела да порасне и за 200 долари.

Промени се очекуваат и за обичните модели – iPhone 15 и 15 Plus, кои треба да ја добијат опцијата Dynamic Island, но и поголема стапка на освежување на екранот од 120 Hz.

Дали Apple ќе ги зголеми цените и на овие модели или поскапувањата ќе бидат резервирани само за поскапите модели ќе дознаеме наскоро.