НОВ УДАР: Банките забранија продажба на биткоин со кредитни картички

Сподели со своите пријатели

Банките во Велика Британија и САД забранија користење на кредитни картички со цел купување на биткоини и други криптовалути, затоа што во случај на пад на нивната вредност, клиентите би останале во неможност да ги отплатат своите долгови.

Биткоинот бележи најниско ниво од ноември

Loading...

Британската банка „Лојд бенкинг“ соопшти дека клиентите кои имаат нивна кредтина картична имаат забрана за купување криптовалути, откако на сличен чекор се одлучија и американските банки „ЈП Морган Чејс“ и „Ситигруп“.

Се воведува данок на биткоинот

– Ваквиот чекор има за цел да ги заштити клиентите од наталожување на огромен долг поради купување на виртуелни валути, доколку нивната вредност падне, изјавил портпаролот на „Лојдс банка“.

Се гаси платформата на биткоин

Загриженоста порасна и кај компаниите кои издаваат картички, затоа што нивните клиенти започнале да ги користат картички за финансиски сметки на онлајн берзите, кои потоа се користат за купување на дигитални валути.

Криминалците се откажуваат од Биткоин и се свртуваат кон нова криптовалута

Вредноста на биткоинот, најголемата и најпозната криптовалута, денеска падна за шест отсто на 7.700 долари.


Leave a Reply