Наркобос сакал да ја убие холандската принцеза

Сподели со своите пријатели

Озогласениот бос на картелот кој наводно планирал атентат на холандскиот престолонаследник и премиер Марк Руте поради судска вмешаност во Шпанија, избегна затвор и побегна од властите.

Loading...

Водачот на Мокро мафијата, Карим Бујахричан беше уапсен во Марбела минатиот јануари во голема операција со која заврши петгодишната истрага за перење пари.

Откако дознале за неговиот притвор, холандските власти поднеле барање за екстрадиција до Националниот суд на Шпанија, барајќи враќање на водачот на бандата во Холандија за да му се суди по обвиненијата поврзани со неговата империја за трговија со дрога.

Еден од најбараните криминалци на Интерпол

Националниот суд во Мадрид го одобри барањето, но Провинцискиот суд во Малага, кој има јурисдикција над областа каде што беше уапсен Бујахричан, одби да го спроведе, тврдејќи дека кралот на дрогата морал да се соочи со обвиненија за перење пари во Шпанија пред да биде екстрадиран на друго место. на друго место.

Холандските власти поднесоа жалба, поднесувајќи ново, итно барање, истакнувајќи дека шефот на картелот е еден од најбараните криминалци на Интерпол и се бара поради неговата улога во повеќедецениската панконтинентална војна со дрога во која загинаа десетици луѓе во Белгија, Холандија и Шпанија. и Мароко.

Судијата го пушти со кауција

Шпанската радио мрежа Кадена СЕР вчера откри дека иако Националниот суд ја прифатил холандската жалба, тој занемарил да издаде налог за притвор што ќе обезбеди Бујахричан да остане зад решетки во очекување на екстрадиција.

Кога неговиот случај за перење пари дојде на првото рочиште во Провинцискиот суд во Малага минатиот месец, судијата се согласи да го ослободи шефот на бандата со кауција од 50.000 евра.

Бујахричан, милијардер кој поседува банкарски сметки и недвижен имот ширум светот, веднаш побегнал од градот. Оттогаш властите не го виделе.

Loading...

Планирал убиства на принцезата и премиерот

Поради него, во 2022 година, холандската принцеза Амалија мораше да се повлече од својот студентски станбен комплекс и да се врати во кралската палата, откако полицијата доби веродостојни докази кои покажуваат дека Бујахричан планира да ја киднапира или убие.

Ослободувањето на шефот на картелот веројатно ќе бара да се воспостават зголемени безбедносни протоколи за да се заштити нејзината безбедност, како и на политичките лидери, вклучително и привремениот премиер Марк Руте, за кој холандскиот весник De Telegraaf објави дека е на листата на можни високи цели на Бујахричан.