Најбогатиот човек на светот ја назначи својата ќерка на чело на Диор

Сподели со своите пријатели

Најбогатиот човек на светот Бернард Арно ја назначи својата ќерка Делфина (47) на чело на модната куќа Диор.

Loading...

Од 2013 година ја извршуваше функцијата извршен потпретседател на брендот Луј Витон.

Оваа промена уследи како дел од реконструкцијата на LMVH, инаку највредната компанија во Европа, која вклучува и брендови како „Fendi“ и „Louis Vuitton“.

Извршниот директор на Диор, Пјетро Бекари, ќе го замени долгогодишниот извршен директор на Луј Витон, Мајкл Бурк.

– И двајцата се многу почитувани, така што ова е логичен состанок во рамките на групата – изјави Наташа Брилијант од  Credit Suisse.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Милијардерот, кој минатата година го симна од тронот Илон Маск како најбогат човек на светот, има пет деца и сите се вработени во групата LMVH, чија проценета вредност е 336 милијарди фунти.

Промоцијата на Делфина уследи по назначувањето на најстариот син на Бернард, Антоан, за шеф на семејната компанија.

Синот Александар (30) е задолжен за производи и комуникација во Тифани, додека Фредерик (28) е извршен директор на другиот бренд на групацијата, Таг Хеуер.

Loading...

Најмладото дете на Бернард, Жан (24), раководи со маркетинг и развој на производи за одделот за часовници на Луј Витон.

– Планирањето на сукцесија во стратешките улоги е клучно за успехот на брендовите LVMH во изминатите 20 години, затоа денешните потези се значајни – изјави Томас Чувет, аналитичар во „Цита“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Да потсетиме, слична промоција беше спроведена и во шпанската компанија, кога во април минатата година Марта Ортега, ќерката на основачот и сопственик на Inditex, ги презеде „уздите“ на Zara, со што стана најмоќна жена. во светот на готовиот за носење.