01.06.2015 10:32

Музичка вечер посветена на Б.Б Кинг и во Куманово

Facebook Twitter Google+

Пред платото на НУ Центар за култура ”Трајко Прокопиев”, вечерва со почеток во 20 часот, ќе се одржи музичко дружење во чест на легендарниот гитарист Б.Б Кинг.

Легендарниот американски гитарист Б.Б. Кинг, кој се смета за еден од највлијателните блуз музичари на сите времиња, неодамна почина на 89 години.

loading...

За време на неговата близу 70-годишна кариера, Кинг помогнал да се популаризира жанрот на блузот и влијаел на голем број други рок и блуз музичари со неговиот длабок глас и препознатливиот стил со кој свирел на неговата електрична гитара.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments