Масакар во Црна Гора: 11 мртви, 10 ранети

Сподели со своите пријатели

Најмалку единаесет лица, меѓу кои четири деца, загинаа, а уште толку беа ранети во вчерашниот масакр во населбата Медовина во Цетиње, кога Вук Бориловиќ (34), по семејна расправија и неколку убиства во куќата, отворил оган врз минувачите и членови на полицијата на Црна Гора.

Loading...

Во размената на оган на крајот бил ликвидиран.

Како што пишуваат српските медиумите, тој прво убил неколку членови на своето семејство, а потоа случајно пукал во случајни минувачи и полицајци.

Оваа досега незабележана трагедија во главниот град на Црна Гора се случила околу 16 часот, во близина на Владата.

 Според информациите на „Новости“, по расправија со станарите, Бориловиќ извадил оружје и пукал во нив.

Кога го слушнале тоа членовите на неговото семејство излегле од куќата со намера да го спречат во крвавата гозба, но тој отворил оган и врз нив.

Ја застрелал сопругата, а потоа и децата. Потоа излегол на улица со ловечка пушка во рака, шетал низ населбата и случајно пукал во случајни минувачи кои случајно се нашле таму.

Полицијата брзо реагирала и се обидела да го совлада напаѓачот, кој не дозволил екипите на итната помош да им пријдат на повредените.

Loading...

Тој одбил да се предаде, пукајќи во полицајците на МУП на Црна Гора, кои потоа испукале неколку куршуми во правец на напаѓачите.

Во размената на оган тој бил убиен. Неколку часа по трагедијата, на местото на масакрот имало шест погребални возила.

Напаѓачот немал криминално минато, а бил вработен како келнер во Националниот парк Ловќен и имал три деца. Тој бил страствен ловец.

Од петтемина повредени, кои два часа по пукањето се хоспитализирани во болницата во Цетиње, тројца се во животна опасност.

Итно им била извршена операција, додека полицаецот кој исто така бил ранет во главата од напаѓачот, како и уште четири повредени лица се пренесени во Клиничкиот центар во Подгорица.

Нивните повреди се опасни по живот.

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ упати сочувство до семејствата на жртвите од вчерашниот масакр, кој, како што рече, Црна Гора не го памети, кој ги повика граѓаните да се молат за сите жртви и да бидат со своите семејства.

Во Цетиње вчера попладне владееше паника, бидејќи полициската управа не се огласи повеќе од два часа по трагедијата, па гласините за реалниот број на жртви постојано се менуваа.

Loading...

Вчерашниот масакр во Цетиње е злосторство без преседан во поновата историја на Црна Гора со најголем број убиени и повредени.

Црна Гора сè уште се сеќава на масовното убиство во едно село во Плевал, кога во 1992 година беа убиени девет селани.