Лавров: Украина стана „потрошувачка стока“ на Западот

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Украина станала „потрошувачка стока на Западот“ во хибридната војна против Русија.

Loading...

„Украина е стока во хибридна тотална војна против Руската Федерација. Сега никој не се сомнева во тоа. Тоа е јавно објавено. Јосеп Борел, министерот за надворешни работи на ЕУ, вели дека „победата во оваа војна мора да се постигне на бојното поле“. “ рече министерот.

 

Москва: 256 војници од Азовстал се предадоа, уништивме испораки на оружје од САД и Европа

 

Тој потсети и на изјавите на западните лидери дека „Русија мора да биде поразена“. Односно, објавија војна и тоа не меѓу Украина и Русија, туку меѓу Западот и Русија“, рече Лавров.

Тој исто така истакна дека западните земји имаат намера да и се спротивстават на Москва на „последниот Украинец“.

 

Loading...

Веќе не се воени неутрални: Шведска официјално потпиша барање за влез во НАТО

 

„Влезот на Финска и Шведска во НАТО нема да промени ништо значително“

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров смета дека влезот на Финска и Шведска „веројатно нема да промени ништо значајно“, бидејќи двете нордиски земји веќе долги години учествуваат во воените вежби на Алијансата.

„НАТО одамна ја зема предвид територијата на Шведска и Финска кога планира воено напредување кон исток. Така, во оваа смисла, веројатно нема голема разлика“, рече Лавров, пренесува Интерфакс.

 

Невообичаено однесување на Путин: Нервозно се тресеше и ја вртеше ногата (ВИДЕО)

 

Loading...

Рускиот министер додаде дека Москва ќе види како НАТО ќе ја искористи територијата на тие две земји и дека врз основа на тоа ќе донесува заклучоци.