Кој е напаѓачот на руското училиште? Носеl кошула со свастика!

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинатите во нападот на училиште во рускиот град Ижевск во понеделникот се искачи на тринаесет, меѓу кои и седум деца, објавија руските власти.

Loading...

Мотивот на напаѓачот кој си го одзел животот не е познат.

Нападот се случил во главниот град Удмуртија, регион кој се наоѓа на околу илјада километри источно од Москва.

Завршил во тоа училиште, на кошулата му бил нацртана свастика

Локалните власти соопштија дека меѓу загинатите има седум деца, двајца учители и двајца обезбедувачи, а дваесетина лица се повредени.

Руските власти го објавија идентитетот на напаѓачот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вдовицата на Алексеј Навални ангажирала телохранител: Не се плашам, но...

Станува збор за Артем Казанцев, роден 1988 година во градот Ижевск и го завршил училиштето во кое денеска упаднал и убил најмалку 13 лица, меѓу кои седум деца, а повредил повеќе од 20 од нив.

Во моментов се претресува неговата резиденција и се истражува неговата поврзаност со неофашистите и приврзаноста кон нацистичката идеологија.

Имено, руските власти соопштија дека напаѓачот имал црна маица со црвен свастика нацртан во круг, два пиштоли и куп списанија полни со куршуми од 9 мм.

Loading...

На нив со црвено пишувало „Омраза“.

Неколку престрелки во последните години

Русија имаше неколку престрелки во училиштата во последниве години.

Во мај 2021 година, вооружен тинејџер уби седум деца и двајца возрасни во Казан, оддалечен 280 километри.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вагнер се враќа од Африка за напад на Харков

Во април оваа година, вооружен маж уби две деца и наставник во градинка во централниот регион Улјановск, исто така во близина на Казан и Ижевск, пред да се самоубие претходната вечер.