Како бугарската кралица на криптовалути го измами светот и се најде на листата најбарани на ФБИ?

Сподели со своите пријатели

Ружа Игнатова, германска државјанка родена во Бугарија, се нарече себеси крипто кралица во 2016 година.

Loading...

Таа ја промовираше својата компанија OneCoin како профитабилен ривал на Биткоин на растечкиот пазар на криптовалути.

Само 16 месеци подоцна, Игнатова се качи на авион во Софија за Атина, а потоа исчезна, бидејќи оттогаш никој не ја видел, објави Си-Ен-Ен.

Властите тврдат дека OneCoin била пирамидална шема која измамила луѓе од повеќе од четири милијарди долари.

Игнатова ги убедила инвеститорите во САД и ширум светот да вложат многу пари во нејзината компанија.

Сега Ружа е меѓу 10-те најбарани бегалци на ФБИ, заедно со водачите на банди и убијците.

„Игнатова и нејзините партнери ги измамиле жртвите од милијарди долари тврдејќи дека OneCoin ќе биде „убиецот на биткоинот“. Всушност, OneCoin беа целосно безвредни. Нивните лаги беа дизајнирани со една цел – да ги натераат обичните луѓе ширум светот да предајте ги нивните тешко заработени пари“, рече државниот обвинител на државата Њујорк, Демијан Вилијамс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Палестински тинејџер убиен од израелските сили

 

Loading...

 

На дното на нејзиниот налог има белешка: „Се верува дека Игнатова патува со вооружени стражари или соработници. Игнатова можеби имала пластична операција или на друг начин го променила својот изглед“.

Ружа Игнатова (42) е германска државјанка, но е родена во Бугарија, каде татко ѝ бил инженер, а мајка ѝ учителка.

Во својата книга „Крипто кралицата која исчезна“, авторот Џејми Бартлет го детализира нејзиниот подем од скромните почетоци до претприемачката ѕвезда.

Кога била девојче, нејзиното семејство се преселило во Германија, каде Игнатова се истакнала како студентка.

Добила стипендија на Универзитетот во Констанц, Германија, каде што запознала и се омажила со колега по право.

Тврдела дека не сака деца, напиша Бартлет, бидејќи тие ќе ѝ го попречат богатството. Таа им кажала на луѓето дека сака да биде милионерка до својата 30-та година.

Loading...

По студирањето европско право на Универзитетот Оксфорд, Игнатова се вработила во Софија како консултант во МекКинси и Компани, меѓународна консултантска компанија за менаџмент.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бебе паднало во бунар длабок 15 метри: Спасено по 18-часовна операција

Во 2014 година, Игнатова и ко-основачот на OneCoin Карл Себастијан Гринвуд почнале да го претставуваат OneCoin пред инвеститорите во Европа, Њујорк и низ целиот свет.

Тие им ветиле на купувачите пет или дури десеткратно враќање на инвестицијата, се наведува во судските документи.

OneCoin не беше рударен како другите криптовалути, туку беше генериран преку софтвер.

Сè почна да се распаѓа во 2016 година, кога инвеститорите имаа тешкотии да ги продадат своите OneCoin за да ги вратат своите оригинални инвестиции, се вели во судските документи.

На интернет почна да се шири веста дека договорот е измама, медиумите почнаа да поставуваат прашања, а се вклучија и меѓународни и американски федерални истражители.

Во октомври 2017 година, американското Министерство за правда ја обвини Игнатова за измама, заговор за извршување измама со хартии од вредност и заговор за перење пари, од кои секоја предвидува максимална казна од 20 години затвор.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја ќе мора да плати репарации на жртвите од Виетнамската војна

Федерален судија во Њујорк издаде налог за нејзино апсење.

Loading...

Помалку од две недели подоцна, на 25 октомври 2017 година, таа се качи на комерцијален лет од Софија до Атина, се наведува во судските документи.

Потоа таа исчезна, оставајќи ги нејзините деловни партнери да ја сносат одговорноста за пропаднатата компанија.

Додека таа си замина со огромна сума пари, нејзините партнери немаа толку среќа.

Гринвуд беше уапсен во јули 2018 година во неговиот дом во Кох Самуи, Тајланд и екстрадиран во САД.

Во декември, тој се изјасни за виновен за измама преку интерн, заговор за извршување интернет измама и заговор за извршување на перење пари.

Тој е во притвор и се соочува со 20 години затвор по секоја од трите точки.

Loading...

Братот на Игнатова, Константин Игнатов, беше уапсен во март 2019 година на аеродромот во Лос Анџелес.

Игнатов ја призна вината и треба да биде осуден во февруари.

OneCoin е затворен и неговата страница повеќе не е активна.