ЈП „Водовод“ Куманово доби нова градежна машина (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Јавното претпријатие „Водовод“ Куманово доби нова градежна машина, информираа денеска од претпријатието.

Loading...

Работната машина ќе се користи за интервенции на водоводната и канализациска мрежа како и за други итни интервенции.

– Во рамки на проектот „Оформување на функционални средини во област на животна средина и рурален развој“ имплементиран од Центарот за развој на североисточниот плански регион обезбедена е повеќенаменска градежна машина за ЈП „Водовод“ Куманово. Машината е со вредност од 6,5 милиони денари, а учеството на „Водовод“ е 2, 2 милиони денари, изјави директорот на претпријатието, Оливер Стојмановски.

 

 

Надлежните велат дека располагаат со доволна механизација и наредниот период ќе аплицираат за теренски возила за потребите при одржување на водоводната и канализациската мрежа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нерасчистени односи причина за престрелката во Куманово

– Машината ќе се користи за брзи интервенции на постоечката канализациска и водоводна инфраструктура, воедно и за итни интервенции при временски непогоди, на пример за отстранување на паднати дрва, изместување на речни корита, објаснува Стојмановски.

Loading...

Претпријатието изминативе години доби и друга механизација во рамки на набавката на 12 возила за четири претпријатија од Куманово. Проектот подобрување на општинските услуги, општина Куманово го спроведе како под-заем преку Министерство за финансии преку Светска банка.

МИА