Избоден со нож гувернерот на руската област Мурманск

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на руската област Мурманск беше избоден со нож на 4 април по состанокот со жителите во локалната градска сала, објавија руските новински агенции од прес-службата на гувернерот.

Loading...

Гувернерот Андреј Чибис бил нападнат во градот Апатита и ранет во стомакот, пренесоа агенциите, повикувајќи се на прес-службата на гувернерот.

„Имаше вооружен напад и Чибис се здоби со рана со нож во стомакот. Напаѓачот е приведен“, се вели во извештаите.

Прес-службата на Чибис потврди за Интерфакс дека гувернерот е ранет и хоспитализиран.

Агенциите пренесоа дека тој е префрлен во болницата Апатичко-киров.

„На гувернерот во моментов му е извршена операција. Тој е свесен и сам тргна до својот автомобил. На пат кон болницата, тој разговараше и одговараше на прашања“, се вели во извештаите, опишувајќи го како „храбар“ и „весел“.

ТАСС јави дека неговиот живот не е во опасност.

Нема информации за можен мотив за нападот.

Loading...

Телеграмскиот канал База објави дека наводниот напаѓач е 42-годишен жител на Апатите. Се вели дека тој бил ранет при апсењето.

Чибис беше назначен за вршител на должноста гувернер на регионот Мурманск во март 2019 година со декрет потпишан од претседателот Владимир Путин.

Подоцна истата година, тој беше избран со 60 отсто од гласовите на првото гласање.

Неговиот мандат треба да заврши во септември.