Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Сподели со своите пријатели

Илон Маск си ја поврати позицијата на најбогат човек на светот, пишува CNN.

Loading...

Според Bloomberg Billionaires, нето вредноста на извршниот директор на Tesla (TSLA) сега е околу 192 милијарди долари, во споредба со 187 милијарди долари на извршниот директор на LVMH (LVMHF), Бернард Арно.

Двајцата центи-милијардери, термин кој се користи за луѓе со богатство од повеќе од 100 милијарди долари, беа на првото место со месеци.

Оваа недела, богатството на Арно падна откако акциите на LVMH паднаа во средата, според податоците на Блумберг.

Арно го престигна Маск во декември, бидејќи неговото богатство порасна поради бумот на луксузни стоки што помогна да се подигне цената на акцијата на LVMH.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ПУКАЊЕ ВО САД: Напаѓачи на скутери отворија оган. Еден загинат, тројца ранети (ВИДЕО)

LVMH, еден од најголемите светски конгломерати, е дом на брендови како Луј Витон, Диор и Селин.

Во меѓувреме, Маск уживаше во метеорски пораст на светските листи за богати во последниве години бидејќи неговото богатство е директно поврзано со она на Тесла, производителот на електрични автомобили.

Неговиот најголем адут се акциите на компанијата, од кои тој поседува околу 13 отсто, наведува Блумберг.

Loading...

Освен Тесла, Маск е и извршен директор на SpaceX, компанија за истражување на вселената и сопственик на социјалната мрежа Твитер.

Акциите на LVMH годинава пораснаа за 19,7 отсто, додека на Tesla за 65,6 отсто.