Илон Маск повеќе не е најбогат во светот: Овој човек е сега на врвот!

Сподели со своите пријатели

Американскиот мултимилијардер Илон Маск повеќе не е најбогатиот човек на светот откако вредноста на неговите акции во компанијата за електрични автомобили Тесла драстично падна.

Loading...

Форбс и Блумберг тврдат дека Маск на прво место бил престигнат од Французинот Бернард Арно, извршен директор на синџирот на луксузни стоки LVMH.

Маск е извршен директор и најголем акционер во Tesla, со пријавен удел од околу 14 проценти, а во октомври оваа година го заврши преземањето на социјалната мрежа Твитер за 44 милијарди долари.

Според Форбс, Маск сега вреди околу 178 милијарди долари, додека Бернард Арно е заслужен за нето богатство од 188 милијарди долари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Апокалипса во Дубаи по 160 литри дожд во еден ден (ВИДЕО)

„Циркуската претстава го оштети брендот на Маск“

Преземањето на Твитер од страна на Маск беше завршено дури по неколкумесечни правни расправии, кои некои го посочуваат како главна причина за падот на цената на акциите на Тесла, пишува Индекс.

Откако купи удел во Твитер на почетокот на годината, Маск во април даде понуда од 44 милијарди долари, иако многумина ја сметаа понудата превисока, пишува Би-Би-Си.

Таа се повлече од договорот во јули, наведувајќи ја загриженоста поради големиот број лажни сметки на платформата како основна причина.

На крајот, директорите на Твитер ги презедоа правните чекори неопходни за да ги задоволат барањата на Маск.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  КАНАДА: Шестмина уапсени за најголемата кражба во историјата на земјата

Ден Ајвс од инвестициската компанија Wedbush Securities тврди дека „циркусот“ околу договорот со Twitter влијаел на цената на акциите на Tesla.

„Циркускиот чин му наштети на брендот на Маск и тоа е голем удар за акциите на Тесла. Маск е Тесла, а Тесла е Маск“, рече Ајвс.