Идентификувано првото тело од друг ѕвезден систем кој го посети нашиот

Сподели со своите пријатели

Првото небесно тело од друг ѕвезден систем која го „посети“ Сончевиот систем е идентификувано како комета, јавува АП.

Тим европски експерти го опишуваат случајот во магазинот „Природа“, наведува агенцијата, потсетувајќи дка телескопите во октомври за прв пат забележаа мистериозен објект во форма на цигара во внатрешноста на Сончевиот систем.

Од тога, меѓу астрономите се води дебата дали е во прашање астероид или комета, а дилемата на крајот ја реши италијанскиот астроном Марко Микајели и неговиот тим.

АСТЕРОИД КОЈ ГИ ЗБУНИ НАУЧНИЦИТЕ: Вакво нешто се уште немаат видено!

Loading...

Тие дошле до сознание дека во прашање се небесни тела, како и дека неговото забрзување најдобро е бојаснето не само со гравитацијата туку и со гасотвите кои остануваат зад кометата.

Небесното тело одамна го напушти Сончевиот систем, а со него исчезна и шансата со апсолутна сигурност да се утврди што тоа всушност претставувало, наведува АП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ПУКАЊЕ ВО САД: Напаѓачи на скутери отворија оган. Еден загинат, тројца ранети (ВИДЕО)

Leave a Reply