Една петтина од човештвото може да биде осиромашена поради кризата во Украина

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека украинската криза може да доведе до сиромаштија и глад повеќе од една петтина од човештвото или до 1,7 милијарди луѓе.

Loading...

„Сите ја гледаме трагедијата што се случува во Украина. Но, надвор од нејзините граници, војната започна тивок напад врз светот во развој. Кризата може да турне до 1,7 милијарди луѓе, или повеќе од една петтина од човештвото, во сиромаштија и глад на вага што не е видена со децении“, изјави Гутереш за чешкиот портал „Листа зправи“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ураганот Иан нова катаклизма што ги зголемува цените

 

 

Тој потсети дека Украина и Руската Федерација учествуваат со 30 отсто во светското производство на пченица и јачмен, со петтина во производството на пченка и повеќе од половина од сончогледовото масло, пренесува РИА Новости.

„Житото од тие две земји ги хранат најсиромашните и најзагрозените луѓе во светот. Тие сочинуваат повеќе од една третина од увезената пченица во 45-те најмалку развиени земји“, рече генералниот секретар на ОН.

Тој нагласи дека војната го оневозможува жетвата на земјоделците, доведува до затворање на пристаништата, го блокира извозот на жита, ги нарушува синџирите на снабдување и доведува до вртоглави поскапувања.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден бараше конгресменка која е веќе почината (ВИДЕО)

„Со цел да се подобри ситуацијата со храната, ОН ги повикуваат сите земји да ги одржат пазарите отворени, да избегнуваат складирање залихи, неоправдани и прекумерни ограничувања на извозот и да обезбедат резерви за земјите со најголем ризик од глад“, рече Гутереш.

Според него, во областа на финансиите, Г-20 и меѓународните финансиски институции треба да влезат во вонредна состојба.

„Ова треба да биде првиот чекор кон длабоките реформи на нашиот неправеден глобален финансиски систем, кој ги прави богатите побогати, а сиромашните посиромашни. Социјалната заштита ќе биде од суштинско значење за поддршка на семејствата низ оваа криза“, рече Гутереш.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто жените на протестите за Иран ја сечат косата?