22.06.2018 15:57

Двајца кумановци се пријавиле за членови на ДИК


Дарко Лазаровски и Маја Бабановска од Куманово се дел од 41 лице пријавени за членови на Државната изборна комисија.

Како што јавува Телевизија Телма, се очекува кон крајот на месецот да биде закажана седница на собраниската комисија за прашања на избори и именувања која треба да го утврди предлогот кој од канидатите ги исполнува условите за да стане член на ДИК.

Според договорот на политичките партии Претседателот и двајца членови на ДИК треба да бидат од опозицијата, а партиите на власт ќе предложат потпретседтаел и тројца членови.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments