Дрон со бомба удри во танкер со нафта кај Оман

Сподели со своите пријатели

Дрон со бомби погоди танкер за нафта поврзан со израелскиот милијардер Идан Офер во близина на брегот на Оман, изјави претставник на одбраната на Блискиот Исток.

Loading...

Нападот се случил доцна синоќа, а воените структури на Велика Британија, кои го следат поморскиот сообраќај во тој регион, објавиле дека се „свесни за инцидентот и моментално го истражуваат нападот“.

Службеникот го идентификуваше нападнатиот брод како танкер за нафта Пацифик Циркон.

Со тој танкер управува компанијата Eastern Pacific Shipping со седиште во Сингапур, во сопственост на израелскиот милијардер Идан Офер.

Иако никој не ја презеде одговорноста за нападот, сомнежот веднаш падна во Иран, кој веќе неколку години војува со Израел.