30.01.2019 21:44

Чикаго со пониски температури од Антарктикот


Двете страни на Атлантскиот океан во прегратка се на остра зима која не попушта. Делови на САД до крајот на неделата ги зафатија исклучително ниски температури – дури до минус 53 степени.

Вонредна состојба е прогласена во Висконсин, Мичиген, Илионис, Алабами и Мисисипи.

loading...

Националната служба за временска прогноза ситуацијата во Илионис ја прогласи за можна закана по животот на граѓните.

Во државата Минесота измерени се минус 34 степени, а поради ледениот ветер прогнозирана е температура и до минус 45 степени. Истото важи и за Милковки, главниот град на Висконсин. Вакви ниски температури не се забележани од 1996 година.

Во Филаделфија, најголемиот град во државата Пенсилванија, луѓето се борат со студенило, леден ветер и температури под нулата, а особено е тешко наутро. Фонтаната во Брајант парк во Њујорк е замрзната.

Претседателот Доналд Трамп на Твитер напишал „на прекрасниот Среден запад“ ледените температури достигаат минус 60 степени.

– Што по ѓаволите се случи со глобалното затоплување? Те молам врати се бргу, напишал Трамп.

Како што наведува ВВС, Чикаго ќе биде постуден и од Антарктикот.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments