Бројот на загинати во ураганот Иан се искачи на над 80

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на повеќе од 80, бидејќи жителите на Флорида и Јужна и Северна Каролина се соочуваат со опоравување од штетата проценета на десетици милијарди долари.

Loading...

Се очекува бројот на жртвите да продолжи да расте со намалувањето на поплавите, објави Ројтерс.

Стотици луѓе беа спасени додека работниците за итна помош се пробиваа низ поплавените домови и згради.

Најмалку 85 смртни случаи поврзани со невремето се потврдени откако Иан падна на копното на брегот на Персискиот залив на Флорида.

Официјални лица во крајбрежниот округ Ли, кој ги вклучува Форт Мајерс и Кејп Корал и се наоѓа на брегот на Персискиот залив, се соочија со прашања за тоа дали наредиле евакуација на време.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата ја завршува посетата на Конго и оди во Јужен Судан

Белата куќа во саботата објави дека американскиот претседател Џозеф Бајден и првата дама Џил ќе ја посетат Флорида во среда.

Тој денеска прво ќе го посети Порторико, каде што стотици илјади луѓе сè уште се без струја, две недели откако ураганот Фиона го погоди островот.