Бомбардираната куќа на лидерот на Хамас (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Израелски борбен авион во текот на ноќта го погоди домот на лидерот на Хамас Исмаил Ханије – кој живее во Катар – во Појасот Газа.

Loading...

Израелските одбранбени сили велат дека домот „се користел како терористичка инфраструктура и, меѓу другото, како место за состаноци на високи функционери на организацијата“.

Војската објави видео на кое се гледа воздушниот напад.

Хамас претходно соопшти дека биле погодени две куќи на Ханија и неговото семејство, но ова е прв напад потврден од војската.