Б-21 Рајдер: Нов американски „невидлив“ бомбардер

Сподели со своите пријатели

За прв пат по повеќе од 30 години, американското воено воздухопловство го претстави новиот стелт борбен авион Б-21 Рајдер.

Loading...

Се очекува овој „невидлив“ авион за радари да и биде прикажан на јавноста во петок.

Стратешкиот бомбардер со долг дострел беше дизајниран да ги замени авионите B-1 Lancer и B-2 Spirit.

Наводно за дизајнот на овој авион во 2010 година од буџетот на воздухопловните сили биле издвоени повеќе од 25 милијарди долари, а на неговото производство работела Нортроп Груман.

Бомбардерот Б-2 Спирити, кој се произведува 34 години, беше авион пред својата генерација, направен од напредни материјали што го направија речиси „невидлив“ за радарите, што му овозможи да извршува мисии со долг дострел во непријателски средини.

Авионите како што се Б-1 и Б-52 имаа многу помали шанси да успеат во такви мисии.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индустриски хемикалии пронајдени во сирупот од кој починаа 200 деца во Индонезија

Неоткриен, Б-2 може да уништи цели длабоко во непријателската територија без никакво предупредување.

Што го прави неговиот наследник, Б-21, посебен?

Loading...

Што е новина?

Програмата за изградба на авионот беше строго тајна и Нортроп Груман објави неколку детали за проектот.

Според нив, очигледно е дека B-21 Raider има многу дизајн од неговиот претходник, како што е концептот на крилото со вградени мотори и конфигурација ефикасна за избегнување на радарот.

Сепак, просторот за товар, бомби и ракети е речиси преполовичен.

Авионот не е особено брз како неговиот претходник, но е значително поевтин, и за купување и за одржување.

Авионот Б-2 беше енормно скап за одржување.

Иако „стелт“ технологијата е главната предност на овој авион, таа не е единствената.

Војската на САД се обидува да изгради моќна мрежа на сензори со долг дострел и платформи за напад, кои можат да пренесат големи количини на податоци за непријателот.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Трамп тужеше новинар за неовластено користење на аудио снимката

Б-21 се вклопува во оваа стратешка мрежа, бидејќи има способност да собира разузнавачки информации за непријател или област и да изврши напади.

Со други зборови, може да собира и да се потпира на информации од пријателски авиони, сателити и радари, но може и да уништува цели.

Ударите од долг дострел може да бидат примарна мисија на овој авион, кој ќе може да собира и споделува разузнавачки информации, што ќе помогне да го насочи неговото оружје и да уништи повеќе цели. Накратко, неговиот „мозок“ е највредната карактеристика на авионот.

Леталото може да се управува без човечки екипаж, а ќе може да ги носи и најновите „невидливи“ ракети со долг дострел како што се ракетите ЈАССМ, како и друго конвенционално и нуклеарно оружје.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ММФ ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година

Кинеска технологија

Има информации дека напредокот во развојот на нови радари нема да дозволи овој авион да лета незабележано.

Кина тврди дека има радар кој може да детектира такви авиони, но западните експерти го отфрлаат таквото тврдење.

Со децении на небото доминираа авиони невидливи за радарите, па со таков радар би исчезнала значајната предност на САД.

Loading...

Јавното претставување на Б-21 го означува почетокот на годините и годините на развој и усовршување бидејќи авионот ќе биде подложен на бројни тестови, прво на земја, а потоа во воздух под различни околности, пред конечно да се приклучи на американските воздухопловни сили.

Затоа Кина го забрза истражувањето за изградба на сопствен авион Xian H-20, за да може да се натпреварува со американската армија.