Алармантно во кумановско: Осум нови пожари, изгорени повеќе куќи (ГАЛЕРИЈА)

Сподели со своите пријатели

Осум нови пожари се избувнати на подрачјето на кумановскиот регион денеска, информираа надлежните од Центарот за управување со кризи, од каде додаваат дека има и изгорени куќи.

Loading...

 

 

Во овој момент на осум нови локации од претходните, денеска осум нови во Зубовце, Сопот, Зебрњак, Лојане, Орашац, Довезенце и други. Таму се загрозени куќи и други придружни објекти, изјави Марија Милкова, помошник раководител во Сектор за операција и координација при Центарот за управување со кризи.

 

 

Loading...

Осумдесет војници се побарани за пожарите во Куманово и во моментов се одговара. Има изгорено куќи во Сопот и Четирце.

 

 

– Куманово побара 80 војници и во моментов се одговара, практично се зафатени поголем број села и опоажерни поголем број на куќи, во Четирце и Сопот. Има седум на различни простори невозоможно, изјави Горан Стојановски од ЦУК.

 

 

Loading...

Сите расположливи ресурси се на терен, вели кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски.

 

 

– Екипите на ТППЕ Куманово, Општинскиот штаб за заштита и спасување, тимови од ЈП Чистота и зеленило и сите други расположливи ресурси за гаснење на пожари се на терен заедно со локалното население и волонтерите во борба со огнената стихија, вели Димитриевски.

 

 

Loading...

Повеќе детали наскоро…

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

 

Никола Ивановски

Leave a Reply