Руски војник осуден на доживотен затвор за воени злосторства во Украина

Судот во Украина го осуди командантот на руски тенк на доживотен затвор за убиство на цивили во Украина. Ова е прва пресуда за воени злосторства од почетокот на конфликтот во Украина. Loading… Заробениот војник Вадим Шишимарин беше осуден за убиството на Александар Шелипов (62) во североисточното село Чупагивка на 28 … Continue reading Руски војник осуден на доживотен затвор за воени злосторства во УкраинаПрочитај повеќе